Oppo en yeni kullanıcı arayüzü ColorOS 14‘ü tanıttı ve hangi cihazların ColorOS 14 güncellemesi alacağını duyurdu. ColorOS 14’ün global beta sürümü halihazırda belirli bölgelerde yayılmaya başladı; Oppo Find N2 Flip, Kasım ayı ortasında kararlı sürümü alan ilk model olacak. Detaylar haberimizde.

ColorOS 14 yenilenmiş kullanıcı arayüzünün yanında birçok yeni özelliği de beraberinde getirecek. ColorOS14’ü tanıtan Oppo, yeni sürümle gelecek olan özellikleri de açıkladı. İlk dikkat çeken özellik Yükseltilmiş Trinity Engine. ROM Vitalization, uygulama ve dosya verilerini sıkıştırır ve tipik bir telefonda 20 GB’a kadar depolama alanından tasarruf edebilir. RAM Vitalization, Android’in RAM mekanizmasını, özellikle arka plan uygulamalarını RAM’de tutma konusunda daha becerikli bir mekanizmayla değiştirir. Üçüncü ve son bileşen olan CPU Vitalization, yonga setinin performansını ve güç kullanımını dengeler.

trinity engine

ColorOS artık, telefonu kullanıp kullanmadığınıza ve nasıl kullandığınıza bağlı olarak şarj akımını ayarlamak için bir AI algoritması kullanan bir Akıllı Şarj sistemine sahiptir. Bunun amacı pilin aşınmasını ve yıpranmasını azaltmaktır.

Picture Keeper gizlilik özellikleri listesine eklendi. Bu, cihazınızdaki belirli fotoğraf ve videolara erişim için ekstra izinler ister. Bahsi geçmişken, Akıllı Görüntü Örtüleme artık bir fotoğraftaki birden fazla insanı ve hayvanı veya bir görüntüdeki sabit kareyi kırpabiliyor.

picture keeper

Yeni Smart Touch, yerel ve üçüncü taraf uygulamalardan metin, resim ve videolar seçmenize ve bunları File Dock’ta toplamanıza yardımcı olur. File Dock, içeriği daha sonra kullanmak üzere saklamanıza olanak tanıyan bir pano gibidir. Bu, ColorOS cihazları arasında senkronize edilir, böylece Smart Touch ile örneğin bir Oppo Pad’e kaydettiğiniz şeyler telefonunuzda da kullanılabilir.

coloros14 smart touch

Snapchat kullanıcıları artık özel muamele görüyor. Daha hızlı erişim için Snapchat kısayolunu kilit ekranına koyabilirler. Ayrıca, Shelf için yeni mesajlar, durumlar ve hatta en yakın arkadaşlarınızın konumları hakkında bir bakışta güncellemeler sağlayan bir Snapchat widget‘ı da var.

coloros14 snapchat

Oppo, kullanıcı arayüzünün görünümünü ve tarzını da gösterişli, standartlaştırılmış öğelerle güncelledi. Aqua Dynamic adı verilen tasarım, dikkati en az düzeyde dağıtarak işlevselliği görüntülemek için durum çubuğunda açılan genel baloncuklar, kapsüller ve panellerden oluşan bir koleksiyondur.

coloros14 aqua dynamic

Ayrıca durum çubuğu ve ekran içeriği artık günün saatine en uygun renk tonlarını seçen Aquamorgraphic Renklendirme sistemi tarafından boyanıyor.

coloros14 aquamorgraphic

Oppo, Always On Display’e yeni bir Yeşile Dön stili ekledi. Gün boyunca nerede olduğunuza, ne yaptığınıza, hava durumuna ve diğer koşullara göre otomatik olarak güncellenecek olan Bitmoji çıkartmalarını da kullanabilirsiniz.

coloros14 always on display

ColorOS 14 Alacak Cihazlar

Oppo Find X5 Pro
Oppo Find X5
Oppo Reno 10 Pro+
Oppo Reno 8 Pro
Oppo A77

Oppo Find X3 Pro
Oppo Reno 10 Pro
Oppo Reno 10
Oppo Reno 8
Oppo Reno 8T
Oppo Reno 7
Oppo F23
Oppo F21s Pro
Oppo F21 Pro
Oppo A98
Oppo A78
Oppo A77s

Oppo K10
Oppo A77

Oppo 78
Oppo A58

Oppo Reno 8 Z
Oppo Reno F21s Pro
Oppo A96

coloros14 alacak cihazlar

Paylaş

Yorumdan çık