Yapay zeka alanında devrim yarayan OpenAI, üretken yapay zeka video oluşturma aracı Sora‘yı bu yılın sonlarına doğru kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Gelin detaylara bakalım.

Sora bu yıl kullanıma sunulacak

Şubat ayının ortalarında OpenAI, metin istemlerinden ve hatta sabit bir görüntüden videolar oluşturan ve ayrıca videoları düzenleyebilen üretken yapay zeka modeli Sora‘yı tanıttı. Yapay zeka aracının demo versiyonu büyük heyecan yaratsa da şirket Sora’nın çıkış tarihini açıklamamıştı.

OpenAI’nin Baş Teknoloji Sorumlusu Mira Murati bugün verdiği röportajda, Sora’nın bu yılın sonlarında piyasaya sürüleceğini belirtti. Aslında “birkaç ay içinde” hazır olabilir.

Sora’nın yakın bir zamanda kullanıma sunulacak olması büyük sevinç yarattı. Sora’nın en güzel özelliklerinden biri de videolarda düzenleme yapılmasına olanak vermesi. Başlangıçta videolarda ses olmayacak ancak sonraki sürümlerde seslerin de dahil edileceği söyleniyor.

Yapay zeka aracının fiyatı hakkında da konuşan Mira Murati’ye göre Sora’nın çalıştırılması diğer yapay zeka modelleriyle karşılaştırıldığında daha pahalı ancak yine de OpenAI onu görüntü üreten yapay zeka aracı DALL-E ile “benzer maliyetlerle” sunmak istiyor. Güvenlik açısından, Sora ile oluşturulan videolara filigran eklenecek ve “muhtemelen” modelin tanınmış kişilerin videolarını oluşturmasına izin verilmeyecek.

OpenAI’nin üretken yapay zeka video oluşturma aracı Sora hakkında sizlerin düşüncesi nedir?

Paylaş

Yorumdan çık