Samsung yeni kullanıcı arayüzü One UI 2.0 ile birçok yeniliği beraberinde getirdi. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayan One UI 2.0 ile gelen 8 yeni özelliği sizler için listeledik. İşte One UI 2.0 özellikleri!

1. Yeni Bildirim Efektleri

One UI 2.0 ile gelen ve en dikkat çeken özelliklerden biri yeni bildirim efektleri. Daha önce Samsung telefonlarda bildirim geldiği zaman LED ışık yanıyordu. Artık telefonunuza bildirim geldiğinde Edge ekranda veya ekranın üst kısmında çeşitli bildirim efektleri verebilirsiniz.

one ui 2 bildirim efeckti

Sürekli açık ekran (always on display) özelliğine sahip telefonlarda bildirim geldiğinde ekranın üst kısmında çeşitli efektlerle bildirim aldığınızı görebileceksiniz.

2. Kamera Arayüzü

One UI 2.0 ile Samsung telefonlar yeni Kamera arayüzüne sahip olacaklar. Yeni kamera arayüzü, altta yer alan, Kamera, Video, Yavaş Çekim vb. sekmeleri kendi kullanım alışkanlıklarınıza göre değiştirebilmenizi sağlıyor. Bunun yanı sıra kameranın zoom (yakınlaştırma) özelliğinde de yenilikle bulunuyor. 1x, 5x, 10x gibi yakınlaştırmaları tek bir dokunuşla yapabileceksiniz.

one ui 2 kamera

3. Gelişmiş Yüz Tanıma

one ui 2 yuz tanima

Samsung One UI 2.0 artık daha gelişmiş bir yüz tanıma olanağı sağlıyor. Artık yüz tanıma eskiye göre daha hızlı çalışıyor. Bunun yanı sıra telefonu birden fazla kişi kullanırsa, birden fazla yüz eklenebiliyor.

4. Doğal Ekran Kaydı

One UI 2.0 ile ekran videosu kaydetme seçeneği yeni özelliklere kavuşmuş durumda. Artık hızlı menüden Ekran Kaydı seçeneğine basılı tuttuğunuzda, ekran kaydı seçeneklerini görüntüleyebilir, ekran kaydının video kalitesini ve ses seçeneklerini belirleyebilirsiniz. Ekran kaydını 1080p, 720p, 480p kalitede çekebilir, mikronu açıp katabilirsiniz.

one ui 2 ekran kaydi secenekleri

Ayrıca ekran videosu çekerken, kalem seçeneği ile videoda vurgulamak istediğiniz yerleri daire içine alabilir, şekiller çizebilirsiniz.

5. Cihaz Bakımı

one ui 2 bataya limit

Samsung cihaz bakımı özelliği, telefonunuzun batarya, depolama alanı, ram kullanımı ve güvenliği hakkında size yardımcı olan bir araçtır. One UI 2.0 ile cihaz bakımı bölümü yeni özelliklere kavuştu. Bunlardan en dikkat çeken şey ise kablosuz bağlantı cihazlarının batarya kullanımına limit koyabilmeniz.

6. Android 10 Gestures (Hareket)

one ui 2 gestures

Akıllı telefon ekranlarından fiziksel tuşlar kalktı ve artık birçok işlem parmak hareketleriyle gerçekleşiyor. İngilizce Gestures olarak adlandırılan bu parmak hareketleri, One UI 2.0 ile yenilerine kavuştu. Artık ekranın alt köşesinden parmağınızı çapraz çekerek Google Asistanı açabilir, farklı parmak hareketleriyle uygulamalar arasında kolayca gezebilirsiniz. Ayrıca tek dokunuşla, tek elle kullanım moduna geçiş yapabilirsiniz.

7. Yenilenmiş Dijital Sağlık

one ui 2 dijital saglik

One UI 2.0 ile yenilenen bir diğer özellik ise Dijital Sağlık uygulaması. Telefonla ne kadar zaman geçirdiğinizi gösteren bu bölümde, önceki güne göre kadar fazla telefonla ilgilendiğinizi görebilir, hangi uygulamayı ne kadar kullandığını görebilir ve kendinize bu konularda sınırlama getirebilirsiniz.

8. Takvime Çıkartma Ekleme

one ui 2 takvim

Akıllı telefonların sağladığı güzel şeylerden biri de unutmamız gereken özel günler için etkinlik bildirimi oluşturmaktır. Sevdiğiniz birinin doğum gününü takvime ekleyerek o gün bildirim almayı sağlayabilirsiniz. One UI 2.0 ile artık oluşturduğunuz etkinliklere çıkartma da ekleyebileceksiniz. Örneğin doğum günü için bir pasta resmi, evlilik yıl dönümü için bir tek taş çıkartması gibi.

One UI 2.0 hakkında sizin görüşleriniz neler?

Paylaş

1 Yorum

  1. Takvimde küçük bir ekleme daha yapılabilir. Örneğin Takvimde bulunduğun tarihin ileri bir tarih seçildiğinde aradaki gün farkı yazmalı.

Yorumdan çık