Xiaomi yeni kullanıcı arayüzü MIUI 11‘i, 16 Ekim’de Hindistan’da duyurdu. MIUI 11, Redmi 4 ve Redmi Note 4 gibi eski cihazlar da dahil olmak üzere birçok cihaz için kullanıma sunulacak. Sizler için MIUI 11’in heyecan yaratan 15 özelliğini listeledik.

Xiaomi, bu yıl kullanıcılarına sunduğu yeni kullanıcı arayüzü MIUI 11 ile adeta kullanıcılarına görsel bir şölen yaşattı. Sizler için MIUI 11’i derinlemesine inceledik ve yeni gelen tüm özellikleri listeledik. Lafı daha fazla uzatmadan MIUI 11 ile gelen yeni özelliklere geçelim.

1. Minimalist Tasarım

Xiaomi, daha önceki kullanıcı arayüzleriyle çokça eleştiri topladı. Ancak bu sefer başarılı bir UI ile kullanıcılarının karşısına çıktı. Yeni kullanıcı arayüzü temiz ve minimalist bir tasarıma sahip.

miui 11 ui

Yeni klasik bir temayla gelen MIUI 11, daha sade bir Ayarlar menüsüne ve Dinamik Yazı Tipine sahip. Bu arayüzde, yazıların boyutunu ve tipini değiştirebildiğiniz gibi tüm ekrana da bunu uygulayabiliyorsunuz. Bu arada MIUI 11’in tam ekran deneyimi için tasarlandığını da belirtelim.

2. Mi Share

miui 11 mi share

MIUI 11, akıllı telefonlar arası dosya transferini kolaylaştıran Mi Share ile geliyor. AirDrop alternatifi olan Mi Share’de zaman alıcı eşleştirme işlemleri ortadan kalkıyor. Xiaomi, Mi Share ile 82 MB/saniye hızında dosya transferi yapılabildiğini iddia ediyor. Şuan itibariyle, Xiaomi akıllı telefonlarında bu özelliği kolaylaştırmak için Oppo, Realme ve Vivo ile ortaklık çalışıyor.

Mi Share özelliğini, Ayarlar > Bağlantı ve Paylaşma yolunu izleyerek kullanabilirsiniz.

3. Ambiyans Ekranı

Xiaomi artık birçok telefonunda Always on Display (sürekli açık ekran) özelliğini sunuyor. MIUI 11 ile bu özellik bambaşka bir boyuta taşınmış durumda. Birbirinden güzel hareketli saatler, renkli arka planlar ve notlarınızı bu ekrana taşıyabilirsiniz. Sadece bu özellik bile MIUI 11’i sevmenize yetecektir.

miui 11 ambient display

Ayrıca Ambiyans Ekran Ayarlarından Notification Light (Bildirim Işığı) özelliğini aktifleştirerek bildirim aldığınızda ekranın yan taraflarında ışık belirmesini sağlayabilirsiniz.

4. Ultra Batarya Tasarrufu

miui 11 ultra batarya tasarrufu

MIUI kullanıcı arayüzleri her zaman faydalı özellikler sunar. Bu faydaların başında da enerji tasarrufu gelir. Ancak MIUI 11, normal batarya tasarrufunun yanı sıra bir de Ultra Batarya Tasarrufu modunu beraberinde getirdi. Ultra Batarya Tasarruf modu tüm arka plan işlemlerini, performansı düşüren ve kaynak tüketen çekirdekleri devre dışı bırakıyor ve pil tasarrufu sağlıyor. Mod aktifleştirildiğinde arama, mesajlaşma ve internet bağlantısı gibi temel özellikler dışında tüm enerji tüketen özellikler devre dışı bırakılıyor, duvar kağıdı siyah renge bürünüyor ve animasyonlar kapatılıyor.

Xiaomi, %5 bataryanız kaldığında Ultra Batarya Tasarrufu modu ile tüm günü çıkarabileceğinizi iddia ediyor. Ayarlar > Güvenlik > Pil yolunu izleyerek modu aktifleştirebilirsiniz.

5. Karanlık Mod

miui 11 dark mode

Android 10 hali hazırda Karanlık Mod özelliğini sağlıyor. Ancak MIUI 11’de kullanıcılarına Global Karanlık Mod özelliği sağlıyor. Özelliğin en güzel yanı, istediğiniz saat aralığını belirleyerek Karanlık Mod özelliğinin otomatik olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Karanlık Mod, düşük ışıkta göz konforu sağlamasının yanı sıra, ciddi anlamda batarya tasarrufu da sağlamaktadır.

6. Dinamik Ses Efektleri

miui 11 dinamik ses

Google’ın Sounds uygulamasına benzer şekilde MIUI 11’de dinamik ses efektlerini getirdi. MIUI 11’de zil sesleri, alarm sesleri ve bildirimler için görsel bir tema bulunuyor. MIUI 11, günün saatine ve havasına göre çalınabilen geniş bir dinamik ses efektleri koleksiyonuna sahip. Örneğin, sabahları “Gün Doğumu” akşamları “Gün Batımı” gibi koleksiyonlar bulunuyor. Bunun dışında, MIUI 11 bir aramanın yemek servisinden geldiğini tespit edebilir ve buna göre farklı bir zil sesi çalabilir.

7. Geliştirilmiş Dosya Yöneticisi

miui 11 file manager

MIUI 11, yenilenmiş ve gelişmiş özelliklere kavuşmuş bir Dosya Yöneticisiyle geliyor. Artık PDF, Word, Excel, PowerPoint gibi dosyaları hiç bir yan uygulamaya gerek kalmadan açıp düzenleyebilirsiniz.

8. Kameraya Dahil Edilmiş Mimoji

miui 11 mimoji

Daha önce Xiaomi telefonlarda Mimoji kullanmak için ayrı uygulamalar kullanmanız gerekiyordu. Artık kamera uygulaması içerisinde Mimoji sekmesi bulunuyor. Mimoji sekmesine gelerek eğlenceli animasyonlar oluşturabilirsiniz.

9. Not ve Görevler

miui 11 notes tasks

MIUI 11 gelişmiş Not uygulamasına sahiptir. Artık görevlerinizi Not ile oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra Görevler, takvim ile entegre bir şekilde çalışmaktadır. Ayrıca sesli kayıt özelliği sayesinde hızlıca görev oluşturabilirsiniz.

10. Yeni Hesap Makinesi

miui 11 hesap makinesi

MIUI 11, kullanıcıların işini oldukça kolaylaştıran gelişmiş bir hesap makinesine sahip. Çoğu zaman bir not üzerinde veya belgedeki bilgileri hesaplamaya çalışırız. Ancak pencereler arasında gidip gelmeler, hem zaman kaybına hem de hatalara neden olabilmektedir. Bunun önüne geçmek isteyen Xiaomi, taşınabilir ve arka planı şeffaflaşan hesap makinesini kullanıma sundu.

11. Çocuk Alanı

miui 11 kids space

Kid Space (Çocuk Alanı), MIUI’nun geçmiş versiyonlarında bulunan ancak daha gelişmiş özelliklerle donatılan Çocuk Modu’dur. Çocuk Alanını çocuğunuzun ekran süresini sınırlamak, belirli uygulamaları ve web sitelerini uzaktan engellemek için kullanabilirsiniz. Ancak, Kid Space’in hala beta sürümünde olduğunu ve şuan yalnızca Çin’de test edildiğini hatırlatalım.

Xiaomi’nin yeni arayüzü MIUI 11 hakkında sizin fikirleriniz neler?

Paylaş

1 Yorum

  1. Merhaba, Bir sorum olacak. Benim cihazım Redmi Note 5.
    Miui 11 güncellemesi geldi.Fakat bu bahsi geçen yenilikler bende yok.
    Menülerin içinde yeniliklerle ilgili sekmeler vs de yok.

    Sizce sorun ne olabilir?

Yorumdan çık