Bu yazımızda kullanımı her geçen gün artan micro sd kartları detaylı olarak inceleyecek, micro sd kart üzerinde yazan tüm yazıların (U1, U3, SDXC, SDHC vb.) anlamlarını belirtecek ve micro sd kart alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

2001 yılında SanDisk firmasının MMC kartları geliştirmesiyle ürettiği SD kartlar bugün itibariyle 2 TB boyutuna çıkmış durumda. Fotoğraf makineleri ve Akıllı Telefonların kullanımının artmasıyla beraber mikro sd kartların da kullanımı arttı. Birçok kişi micro sd kartların üzerinde yer alan ibarelerin anlamlarını bilmediği için ve kendi kullanım alanına uygun sd kartı bilmediği için ya gereksiz yere yüksek bedeller ödüyor veya aldığı micro sd kart yetersiz kalıyor. Bu yazımızdan sonra işinizi görecek en iyi mikro sd kartı rahatlıkla seçebileceksiniz.

sd-kart

Ebatlarına Göre SD Kartlar

Sd kartlar şuanda boyut olarak 3 farklı çeşit sunmaktadır. Bunlar sırasıyla SD kart (32.0mm x 24.0mm), Mini SD kart (21.5mm x 20.0mm) ve Micro SD( 11.0mm x 15.0mm) karttır. Şuan en çok kullanılan boyut micro SD karttır. Akıllı telefonlarda genellikle micro sd kart kullanılmaktadır.

Depolama Alanına Göre SD Kartlar

SD kartlar depolama boyutu olarak SD, SDHC ve SDXC olarak sınıflandırılmaktadır.
İlk üretilen SD kartlar 1.1 standardına göre üretilmiş olup 8 MB boyuttan 2 GB’a kadar çıkmaktadır.
SDHC kartlar “Yüksek Kapasite” olarak geçip 4 GB boyutundan başlayıp 32 GB’a kadar olan kartlardır.
Şuan piyasada bulunan en gelişmiş micro sd kart olan SDXC kartlar (Genişletilmiş Kapasite kartlar) ise 32 GB’dan başlayıp 2 TB kapasiteye kadar çıkmaktadır.

Yeni çıkan akıllı telefonlarda sd kart desteği genellikle 128 GB’a kadardır. Aşağıda bazı akıllı telefonların desteklediği sd kart kapasiteleri bulunmaktadır.

Samsung Galaxy S7 / S7 Edge : 200GB
Galaxy J7 : 128GB
Galaxy A9 Pro : 128GB
LG G5 : 200GB
Sony Xperia Z5 : 200GB
Sony Xperia X : 200GB
HTC One S9 : 200GB
HTC 10 : 200GB
Huawei Honor 5c : 128GB
Huawei P9 : 128GB

Eğer akıllı telefonun desteklediği sd kart depolama alanını sonuna kadar kullanacaksanız SDXC yapısında bir micro sd’ye ihtiyacınız var demektir.

UHS Türü Nedir

UHS türünün ne olduğuna geçmeden önce Micro SD kart hızlarını anlatmak daha iyi olacaktır. Zaten UHS Türü de bir hız terimidir. Micro SD kartlarda en önemli konulardan biri de kesinlikle kartın hızıdır. SD kartların hızını belirleyen bazı standartlar vardır. Şimdi sırasıyla bu standartların ne olduğuna bakalım.

UHS açılım olarak Ultra High Speed yani Ultra Yüksek Hız demektir. MicroSD kartların hızları Speed Class (Hız Sınıfı) ve UHS Speed Class olarak sınıflandırılmaktadır.

Class 2 : 2MB/s minimum veri aktarım hızına sahiptir. Normal hız sınıfında yer alır. Standart video kaydı için kullanılır.

Class 4 : 4MB/s minimum veri aktarım hızına sahiptir. Normal hız sınıfında yer alır. HD ve Full HD video kaydı için kullanılır.

Class 6 : 6MB/s minimum veri aktarım hızına sahiptir. Normal hız sınıfında yer alır. HD ve Full HD video kaydı için kullanılır.

Class 10 : 10MB/s minimum veri aktarım hızına sahiptir. Yüksek hız sınıfında yer alır. Full HD video kaydı, HD fotoğraf işleme ve seri fotoğraf çekimleri için kullanılır.

uhs

UHS 1 (U1) : 10MB/s minimum veri aktarım hızına sahiptir. UHS-I ve UHS-II arayüz çeşitleri bulunur. Full HD video kaydı, 3D video kaydı, HD fotoğraf işleme ve seri fotoğraf çekimleri için kullanılır.

UHS 3 (U3) : 30 MB/s minimum veri aktarım hızına sahiptir. UHS-I ve UHS-II arayüz çeşitleri bulunur. 2K ve 4K (Ultra HD) kalite video çekimlerinde kullanılır.

Sonuç : Eğer yeni amiral gemilerinden akıllı telefonunuz varsa 4K video ve seri fotoğraf çekimi yapacaksanız UHS 3 türünde microSD kart almanız gerekmektedir. Orta seviye bir akıllı telefonda (4k video çekimi olmayan) Class 10 ve UHS 1 işini görecektir.

Not : Burada verilen veri aktarım hızların minimum değerlerdir. Ayrıca aldığınız SD kart üzerinde yazan değerde minimum değer olacaktır. MicroSD kart üzerinde hem UHS hem de Class türü yazabilir. Burada belirtilmek istenen şey kartın hem yüksek kayıt hızını hem de düşük kayıt hızını desteklediğini belirtmektir.

Micro SD Veri Aktarım Hızı Hesaplama

Bazı micro sd kartların üzerinde veri aktarım hızları için 66x, 200x, 400x gibi ibareler yer almaktadır. Burada belirtilen x Rating(derece)’i belirtir ve okuma / yazma hızını belirtir. Aşağıdaki tablodan Veri Aktarım Hızı Tablosunu inceleyebilirsiniz.

micro-sd-hiz-tablosu

Yeni çıkan micro SD kartlar markaya da bağlı olarak ömür boyu garantili olarak satılmaktadır. Micro SD kartlar hakkında yaşadığınız sorunları veya öğrenmek istediğiniz noktaları yorum kısmından sorabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık