Popüler mesajlaşma uygulaması Facebook Messenger, uçtan uca şifreleme ile mesaj gönderme imkanı sunmaktadır. Varsayılan olarak gönderdiğiniz mesajlar şifrelenmez ancak Gizli Konuşma başlatarak mesajlarınızı uçtan uca şifreleyerek gönderebilirsiniz.

Öncelikle uçtan uca şifreleme ile mesaj göndere nedir ondan bahsedelim. Uçtan uca şifreleme biriyle mesajlaştığınızda gönderilen mesaj, resim, videoların sadece siz ve mesajlaştığınız kişi tarafından görüntülenmesini sağlar. Araya giren hackler ve hatta mesajlaştığınız uygulama yapımcıları dahi göndermiş olduğunuz mesajları görüntüleyemez. Gönderilen mesajlar şifrelenir ve şifrelerin kilidi sadece mesajlaşan kişilerin cihazında bulunur.

Whatsapp varsayılan olarak tüm mesajlaşmaları uçtan uca şifrelemektedir. Facebook Messenger’da ise varsayılan olarak mesajlar uçtan uca şifrelenmez. Ancak dilerseniz mesaj göndereceğiniz kişiye uçtan uca şifrelenmiş mesaj gönderebilirsiniz. Uçtan uca şifrelenmiş mesaj göndermek için :

  • Mesaj göndereceğiniz kişiyi seçin.
  • Mesajlaşma ekranında sağ üst köşede bulunan (i) seçeneğini seçin.
  • Açılan ekranda “Gizli Konuşmaya Git” seçeneğini seçin.
  • Böylece gizli konuşma başlatılacak ve mesajlar bir cihazdan diğerine şifrelenmiş olarak gönderilecektir.

messenger gizli konusma 1

Facebook Messenger’da Gizli Konuşma başlattığınız zaman mesajlar uçtan uca şifrelenmiş olarak gönderilir. Böylece göndermiş olduğunuz yazılar, fotoğraflar, videolar şifrelenerek gönderilir.

Paylaş

2 yorum

  1. Bir başkası benim telefon numda mesajlaşîrken onu karşıtaraf engeleken benim de hesabımmıda engel leniyor

Yorumdan çık