Facebook, kendi resmi blogunda paylaştığı bir yazıda, Facebook Messenger uygulamasının, yeni güncelleme ile birlikte Sesli ve Görüntülü aramalarda da uçtan uca şifreleme özelliği sunacağını duyurdu. Gelin şimdi haberin detaylarına hızlıca bakalım.

Facebook yaptığı açıklamada “Bugün, Messenger’da sesli ve görüntülü aramaları uçtan uca şifreli hale getirme seçeneğinin yanı sıra kaybolan mesajlar için güncellenmiş kontroller sunuyoruz. İnsanlar mesajlaşma uygulamalarının güvenli ve özel olmasını bekliyor ve bu yeni özelliklerle, aramalarının ve sohbetlerinin ne kadar özel olmasını istedikleri konusunda onlara daha fazla kontrol sağlıyoruz.” dedi.

messenger goruntulu arama uctan uca sifreleme

Messenger zaten 2016’dan beri metin sohbetleri için uçtan uca şifreleme ile güvence sunuyor. Geçen yıl, Messenger’da günlük 150 milyondan fazla görüntülü görüşme ve sesli arama yapıldı. Bunun üzerine şirket, kullanıcıların gizliliği ve güvenliği için görüntülü ve sesli aramalar için de uçtan uca şifreleme özelliğini devreye soktu.

Sesli ve görüntülü aramalarda, uçtan uca şifreleme özelliği otomatik olarak gelmiyor. Bunu uygulamanın tercihler bölümünden kendiniz tercih edebilecek, ve karşı tarafta bu seçeneği seçmişse görüşmeler uçtan uca şifreli olacak.

Kaybolan Mesajlar İçin Güncelleme

Uçtan uca şifreli sohbetlerde kaybolan mesaj özelliği de güncellendi. Kullanıcılar artık mesajların 5 saniyeden 24 saate kadar kaybolmasına izin verebilecek.

kaybolan mesaj messenger

İlerleyen zamanlarda ise Messenger, uygulama içindeki grup sohbetleri ve armalar için uçtan uca şifrelemeyi test etmeye başlayacak. Ayrıca “teslimat kontrolleri” adı verilen bir şey sunacak. Bu, “sohbet listenize kimlerin ulaşabileceğine, kimlerin istekler klasörünüze gideceğine ve kimlerin size mesaj gönderemeyeceğine karar vererek istenmeyen etkileşimleri önleyecektir.”

Ayrıca, belirli ülkelerdeki yetişkinlerle, Instagram’da uçtan uca şifreli mesajlara ve bire bir sohbet çağrılarına katılmalarını sağlayan sınırlı bir test başlatılacak.

Kaynak

Paylaş

Yorumdan çık