Meerkat Nedir ?

Meerkat Life On Air, Inc. tarafından geliştirilmiş ve Twitter üzerinden canlı yayın yapma imkanı sunan ücretsiz bir uygulamadır. Meerkat basit kullanımı ve sadece canlı yayın izleyebilme seçeneği ile popülerlik kazanmıştır. Meerkat ile yapmış olduğunuz canlı yayınlar kaydedilmez. Ancak siz isterseniz kendi canlı yayınınızı cihazınıza kaydedebilirsiniz.

Meerkat’i Destekleyen Cihaz ve Platformlar

Başlangıçta iOS cihazlar tarafından desteklenen Meerkat 25 Mayıs itibari ile Android cihazlar tarafından da desteklenmeye başladı.

Meerkat uygulamasını iPhone, iPad, iPod Touch ve Android cihazlarınızla kullanabilirsiniz. Meerkat iOS uygulaması iOS 8 ve üstü versiyon gerektirmektedir. Yani iPhone 4 ve üstü cihazlarınızda kullanabilirsiniz. Android cihazlarda ise Meerkat kullanmak için android 4.3 ve üstü versiyon gerekmektedir. Meerkat canlı yayınlarını bilgisayarınızdan da izleyebilirsiniz. Twitter’da paylaşılan bir Meerkat canlı yayınına tıkladığınız zaman http://meerkatapp.co sitesi üzerinden canlı yayın sayfasına yönlendirilirsiniz. Twitter hesabınızla giriş yaparak canlı yayınları izleyebilirsiniz.

Meerkat Nasıl Kullanılır ?

  • Meerkat kullanmak için öncelikle bir Twitter hesabına sahip olmanız gerekmektedir.
  • Yazımızın sonunda vereceğimiz linklerden Meerkat uygulamasını indirin ve cihazınıza kurun.
  • Meerkat uygulamasını çalıştırın. Gelen ekranda “Log in With Twitter” (Twitter ile Bağlan)  butonuna dokunun.
  • Gelen ekranda Twitter hesabınızla giriş yapın. Artık Meerkat üzerinden canlı yayınları izleyebilir veya canlı yayın yapabilirsiniz.
  • Meerkat başlangıç ekranında “Live Now” kısmında canlı yayınları, “Up Coming” bölümünde ise başlayacak olan canlı yayınları görebilirsiniz.
  • Canlı yayınları izlemek için canlı yayına dokunmanız yeterlidir. Canlı yayını izlerken mesaj gönderebilir, Like (Beğenme) yapabilir ve Restream ile canlı yayını twitter hesabınızda paylaşabilirsiniz.
  • Meerkat’da canlı yayın yapmak için Stream butonuna dokunmanız yeterlidir. SCHEDULE butonu ile canlı yayın planı yapabilirsiniz. Mesela 4 saat sonra başlayacağınız canlı yayınınızı önceden twitter takipçilerinizle paylaşabilir ve 4 saat sonra canlı yayına başlayabilirsiniz.
  • Meerkat uygulamasında bir canlı yayın başlattığınız zaman bu twitter hesabınızda paylaşılır ve takipçileriniz haberdar edilir.
  • Meerkat ile canlı yayın yapanları Pc üzerinden de izleyebilirsiniz. Twitter hesaplarından paylaşılan canlı yayına tıklarsanız http://meerkatapp.co sitesi üzerinden canlı yayına katılırsınız.

 

Meerkat İzlenme Sayısını Arttırma

Meerkat’da daha çok kullanıcı tarafından izlenmek için Leaderboard sistemi bulunmaktadır. Meerkat her kullanıcıya Leaderboard puanı vermektedir. Leaderboad’da yer almak için canlı yayınlarınızın fazla izlenmesi gerekmektedir. Meerkat Leaderboard’da yer almak için sağlam bir twitter takipçi sayınız olması ve canlı yayınlarınızın reStream edilmesi gerekmektedir. Ayrıca canlı yayınınıza isim verirken sonunda #meerkat tagını kullanmaya özen gösterin.

 

Meerkat Türkçe Anlamı Nedir ?

Meerkat Türkçe Mirket demektir. Mirket Afrika’da yaşayan  etobur ve memeli bir hayvan türüdür. Yetişkin bir Mirket 30 cm boyunda olur ve 14 yıl kadar yaşarlar.

Meerkat Android ve Meerkat iOS uygulamalarını aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık