Windows’tan Mac’e geçenlerin en sık karşılaştıkları problem ekran görüntüsü almaktadır. Windows’ta bulunan PrintScreen tuşu Mac’te bulunmaz. Mac ile ekran görüntüsü alma başta zahmetli görülse de windowstan daha pratik ve işlevsel olduğunu kullandıkça göreceksiniz.

Mac Ekran Görüntüsü Alma – Tam Ekran

Mac masaüstünüzün tümünün ekran görüntüsünü almak için:

Command(⌘) + Shift + tuşlarına aynı anda basın. Bir deklanşör sesi gelecek ve ekran görüntüsü masaüstünüze .png uzantılı olarak tarih ve saatiyle kaydedilecek.

mac-ekran-goruntusu-alma-3

Mac Ekran Görüntüsü Alma – Belirli Bir Alan

Mac ile windows’ta olmayan bir özellikle ekran görüntüsü alabilirsiniz. Yani ekranda istediğiniz sadece belli bir alanın ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Böylece windowsta olduğu gibi bir de paintte resmi açıp kırpmanız gerekmez. Mac’te belirli bir alanın ekran görüntüsünü almak için :

Command(⌘) + Shift + tuşlarına aynı anda basın. Farenin imleci artı şeklini alacaktır. İmleç ile görüntüyü almak istediğiniz ekranı seçin ve bırakın. Ekran görüntüsü alınacak ve .png uzantılı olarak masaüstüne kaydedilecektir.

mac-ekran-goruntusu-alma-4

Mac Ekran Görüntüsü Alma – Pencere

Mac ile sadece bir Pencerenin ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Bir pencerenin ekran görüntüsünü almak için :

Command(⌘) + Shift + tuşlarına basın. İmleç artı şekline geldiği zaman Boşluk tuşuna basın. İmleç kamera simgesi şekline dönüşecektir. Ekran görüntüsü almak istediğiniz pencere üzerine tıklayın. Pencerenin ekran resmi alınacak ve masaüstüne kaydedilecektir.

mac-ekran-goruntusu-alma-space

Mac Ekran Görüntüsü Alma – Kaydetmeden

Mac’te aldığınız bir ekran görüntüsünü isterseniz resim dosyası olarak kaydetmeden kopyalayabilirsiniz. Böylece kopyaladığınız ekran resmini istediğiniz yere Control + ile yapıştırabilirsiniz. Bunun için :

Command + Shift + Controlveya Command + Shift + Control + kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Yani ekran görüntüsü almak için kullandığımız tuşlara artı olarak Control tuşunu da ekliyoruz.

Paylaş

Leave A Reply