Son yıllarda akıllı telefon pazarında zor günler geçiren LG‘nin, akıllı telefon pazarından çekileceğine dair söylentiler ortada dolaşıyordu. Konuyla ilgili resmi açıklama yapan LG, akıllı telefon bölümünü kapatma kararı aldığını duyurdu. Kararın yönetim kurulu tarafından onaylandığını belirten LG, kararın elektrikli araç bileşenleri, akıllı evler, robotik, yapay zeka ve işletmeler arası çözümlerin yanı sıra platformlar ve hizmetler gibi büyüme alanlarına odaklanmasını sağlayacağını belirtti.

Bir zamanların efsane akıllı telefon üreticisi LG, son 3-4 yıldır, beklentileri karşılayamaz hale geldi. Akıllı telefon pazarındaki Samsung, Xiaomi, Oppo, Huawei gibi rakipleriyle baş edemeyen ve sürekli teknik sorunlarla karşılan firma hızla kan kaybetti. Uzun bir süredir, LG’nin akıllı telefon pazarından çekileceğine dair söylentiler ortada dolaşıyordu. Nihayet şirket tarafından resmi bir açıklama yapıldı ve şirketin akıllı telefon bölümünü kapattığı duyuruldu.

LG, 31 Temmuz‘a kadar akıllı telefon üretimini durduracak. Şuan pazarda bulunan telefonlar, stoklar bitinceye kadar satılmaya devam edecek. Şirket LG telefon kullanıcılarını mağdur etmemek için cihazlara yazılım güncelleme desteği vermeye devam edecek.

LG daha önce Alman Volkswagen AG ve Vietnamlı Vingroup JSC ile satış için müzakereler gerçekleştirmiş, ancak olası satış için anlaşma sağlayamamıştı. 2016’dan bu yana 4.5 milyar dolar zarar ettiği tahmin edilen şirketin böyle bir adım atması kaçınılmazdı. Ortaya çıkan raporlara göre 2020’nin sonunda firmanın akıllı telefonlar için küresel pazar payı yalnızca yüzde 1.91 idi.

LG’nin akıllı telefon pazarından çekilmesi hakkında sizlerin düşünceleri neler?

Paylaş

Yorumdan çık