Bloomberg, 2023 yılında kullanıcıların mobil uygulamalarda yaptığı harcamaları gösteren analiz raporunu paylaştı. Paylaşılan rapora göre TikTok şimdiye kadarki tüm rekorları altüst etti. 2023 yılında kullanıcılar TikTok’ta 10 milyar dolar harcadı. Detaylar haberimizde.

TikTok uygulama içi para harcama rekoru kırdı!

Son yıllarda video paylaşım platformları ciddi bir yükselişe geçti. Tüketim çağında olduğumuz bugünlerde kullanıcılar özellikle kısa video izlemeyi seviyor. Yayıncılar da kısa videolardan ciddi gelir elde ediyor. Bununla birlikte TikTok, yayıncılar için ciddi bir gelir kapısı oldu. Canlı yayınlarda kullanıcılara hediye (para) gönderme imkanı sunan TikTok’ta birçok yayıncı ciddi paralar kazanıyor. Zira TikTok’ta 2023 yılında kullanıcılar 10 milyar dolar para harcadı. TikTok bir yılda kullanıcıların 10 milyar dolar para harcadığı ilk uygulama oldu.

2023 uygulama ici harcama raporu 1

TikTok bu rekora kullanıcıların en sevdikleri canlı yayıncılara bahşiş vermelerine olanak tanıyan sistemle ulaştı. Pazar araştırmacıları, ByteDance‘in sahibi olduğu sosyal medya platformunun “mobil cihazlardan para kazanmanın sırrını ortaya çıkardığını” söyledi. Bildiğiniz gibi ülkemizde de oldukça popüler olan TikTok, olumsuzda olsa birçok kez bu nedenden haberlere konu oldu.

Bloomberg’in yayınladığı rapora göre, kullanıcılar en çok yayın akışlarında ve flört uygulamalarında para harcadı. Kullanıcıların 2023 yılında oyunlara harcadığı para miktarı ise ilk kez uygulamaların gerisinde kaldı. Geliştiricilerin yine en büyük gelir kaynağı ise uygulamalardaki reklamlar oldu. Oyun gelirlerinin üçte ikisi mobil reklamlardan oluştu ve 2022’ye göre %8 artışla 362 milyar dolara ulaştı.

2023 uygulama ici harcama raporu 2

Paylaşılan analiz kullanıcıların akıllı telefonlarıyla daha uzun süre vakit geçirdiklerini de ortaya çıkardı. Endonezya, kişi başına günlük ortalama 6 saatten fazla kullanım süresiyle ülkeler arasında en üst sırada yer aldı. İlk 10 pazardaki ortalama günlük uygulama kullanım süresi 5 saate ulaştı. Raporda Türkiye bilgileri yer almadı.

2023 uygulama zaman gecirme raporu

TikTok hakkında sizlerin düşüncesi nedir?

Paylaş

Yorumdan çık