iOS 13 güncellemesi ile birlikte iPhone’da dosya sıkıştırma ve sıkıştırılmış dosyayı (Zip’li dosya) açmak için üçüncü parti yazılıma gerek kalmadı. iOS 13 ve üstü kullanan (iPhone 14, iPhone 13, iPhone 12, 11, X, iPhone 8, iPhone 7 vs.) iPhone’da zipli dosya açmak ve dosya ziplemek çok kolay. Gelin şimdi iPhone zip dosyası açma nasıl yapılır resimli olarak adım adım anlatalım.

iOS 13 güncellemesi, iPhone’da yer alan Dosyalar uygulamasına birçok yeni özellik getirdi. Bu yeni özelliklerden bir tanesi de dosya ziplemek ve zipli dosya açmak oldu. Artık Dosyalar bölümünde yeni bir klasör oluşturabilir, benzer belgelerinizi bu klasöre taşıyıp dosyayı zipleyebilirsiniz. Aynı şekilde telefona indirmiş olduğunuz  zipli dosyayı tek dokunuşla zipten çıkartabilirsiniz.

iPhone’da Zip Dosyası Açma

  • Dosyalar uygulamasını açın ve Gözat sekmesine gelin.
  • Zipli Dosyayı seçip ekranın sağ altında yer alan … üç noktaya dokunun.
  • Açılan menüden Sıkıştırılmışı Aç seçeneğini seçin.

iphone zip dosyasi acma

  • Ayrıca zipli dosyanın üzerine basılı tutup açılan menüden Sıkıştırılmışı Aç diyerek de zip dosyasını açabilirsiniz.

iphone zip dosyasi acma 2

iPhone’da Dosya Zipleme

  • Dosyalar uygulamasını açın ve Gözat sekmesine gelin.
  • Sıkıştırmak istediğiniz dosya veya dosyaları seçin ve ekranın sağ altında yer alan … üç noktaya dokunun.
  • Açılan menüden Sıkıştır seçeneğini seçin.

iphone dosya sikistirma

  • Ayrıca sıkıştırmak istediğiniz dosyanın üzerine basılı tutarak açılan menüden Sıkıştır seçeneğini seçerek de zipleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

iphone dosya sikistirma 2

iPhone’da Fotoğraf Zipleme

iOS 13 ile Dosyalar uygulamasına gelen sıkıştırma özelliği ile fotoğraflarınızı zipleyebilirsiniz. Fotoğraflar uygulamasını açın ve ziplemek istediğiniz fotoğrafa uzun basılı tutun ve menüden Kopyala seçeneğini seçin. Daha sonra Dosyalar uygulamasını açın ve ekranda boş bir yere uzun basılı tutun. Açılan menüden Yapıştır seçeneğini seçin. Daha sonra yukarıda anlattığımız gibi Fotoğrafı zilyebilirsiniz. Ayrıca yine Dosyalar bölümünde bir klasör oluşturup birden fazla fotoğrafı bu klasöre kopyalabilir daha sonra klasörü zipleyebilirsiniz.

iphone fotograf zipleme

iPhone’da dosya sıkıştırma ve sıkıştırılmış dosyayı açma işlemi bu şekilde kolayca yapılabiliyor. Bu şekilde sunu dosyalarınızı, fotoğraflarınızı, müziklerinizi ve aklınıza gelebilecek tüm dosyaları sıkıştırabilirsiniz. Ayrıca mail göndermeden önce fotoğraflar veya belgelerinizi bir klasöre atıp, klasörü sıkıştırıp öyle gönderebilirsiniz. Böylece gönderdiğiniz dosyalar hem daha az yer kaplayacak hem de düzenli bir şekilde gönderilecektir.

Paylaş

Yorumdan çık