Çoğunuzun bildiği gibi iPhone’da ekran görüntüsü almak için Güç tuşu ve Home (Ana Ekran) tuş kombinasyonu kullanılmaktadır. iPhone X’de ise Ses kısma tuşu ve Güç tuşu ile ekran görüntüsü alınıyor. Peki bu tuşlardan biri bozulduysa veya tuş kullanmadan nasıl ekran görüntüsü alınır ?

iPhone’da bulunan AssistiveTouch özelliği sayesinde tuş kullanmadan ekran görüntüsü alabilirsiniz. AssistiveTouch’ı aktif hale getirdiğiniz zaman iPhone ekranında sanal bir tuş belirir. Ve bu sanal tuşa ekran görüntüsü alma gibi farklı işlevler verebilirsiniz. Şimdi gelin AssistiveTouch’a ekran görüntüsü alma özelliği nasıl verilir adım adım anlatalım.

iPhone’da Tuş Kullanmadan Ekran Görüntüsü Alma

  • Ayarlar > Genel > Erişebilirlik > AssistiveTouch yolunu izleyin.

iphone ayarlar assistivetouch

  • AssistiveTouch özelliğini aktif hale getirin.
  • Özel eylemler sekmesi altında yer alan Tek Dokun, Çift Dokun, Uzun Bas veya 3D Touch seçeneklerinden birine Ekran Görüntüsü alma işlevini ekleyebilirsiniz.

iphone tus kullanmadan ekran goruntusu alma

  • Örnek olarak biz Çift Dokun seçeneğine ekran görüntüsü alma işlevini verdik. Böylece iPhone ekranında yer alan AssistiveTouch düğmesine 2 kez üst üste dokunduğunuz zaman ekran görüntüsü alacaktır.

Özellikle iPhone’da fiziksel tuşlarınız bozulduysa veya daha pratik bir şekilde ekran görüntüsü almak istiyorsanız bu özelliği kullanabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap