Bildiğiniz gibi iOS 14 ile beraber iPhone’lara turuncu nokta özelliği geldi. Kullandığınız bir uygulama eğer mikrofonu kullanıyorsa ekranın sağ köşesinde turuncu nokta gözüküyor. Yine aynı şekilde bir uygulama kamerayı kullanıyorsa yeşil nokta çıkmaktadır. Bazı kullanıcılar, turuncu noktanın sürekli çıktığını ve turuncu nokta nasıl kapatılır diye soruyorlar. Bu soruyu detaylı olarak inceleyeceğiz ve turuncu nokta hakkında tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

Apple, iOS 14 güncellemesinin odak noktasını gizlilik ve veri izleme olarak belirledi. Bu doğrultuda, iPhone’da telefonunuzun mikrofonu çalıştığında ekranın sağ üst köşesinde turuncu nokta, kamera çalıştığında ise yeşil nokta çıkmaktadır. Ancak bazı kullanıcılar iPhone’daki bu turuncu noktayı nasıl kapatacaklarını sormaktadır. Bunun nedeni genellikle, izinleri olmadan bir uygulamanın mikrofonu kullanması ve bu uygulamayı bulamamalarından kaynaklanmaktadır.

iPhone’da Mikrofonu Kullanan Uygulamayı Öğrenme

Eğer iPhone’un sağ üst köşesinde turuncu nokta varsa, ekranı aşağıdan yukarı doğru kaydırın ve denetim merkezini açın. Denetim merkezi ekranının en üst kısmında mikrofonu kullanan uygulama yazacaktır. Eğer telefon görüşmesi yapıyorsanız burada Phone yazar. Eğer Whatsapp mikrofonu kullanıyorsa Whatsapp yazar. Bunun gibi telefonun mikrofonunu kullanan uygulamayı buradan görebilirsiniz. Daha sonra aşağıdaki adımları yaparak turuncu noktayı kapatabilirsiniz.

iphone mikrofonu kullanan uygulamayi bulma

iPhone’un iOS 14 güncellemesiyle beraber gelen turuncu ve yeşil noktayı kaldırmak için Ayarlar bölümünde direk bir ayar bulunmamaktadır. Ancak iPhone’da yer alan ve mikrofon ve kamerayı kullanan uygulamaları görebilir, bu uygulamaların mikrofon ve kameraya erişim izinleri kaldırarak, turuncu noktayı kaldırabilirsiniz.

iPhone’da Turuncu Nokta Kaldırma

  • Ayarlar uygulamasını açın.
  • Gizlilik seçeneğini seçin.
  • Mikrofon seçeneğini seçin. (Yeşil ışık için Kamera’yı seçin.)
  • Burada mikrofona erişebilen uygulamalardan dilediğinizi pasif hale getirin.

iphone turuncu nokta kaldirma

  • Böylece bu uygulamalar mikrofona erişemeyecek ve turuncu nokta kapanacaktır.

Yukarıda anlattığımız gibi iPhone’da turuncu noktayı kapatmak için belli bir ayar şuan yoktur. Ve bunu zaten bizde güvenliğiniz ve gizliliğiniz için önermemekteyiz. Yukarıda anlattığımız şekilde 3. parti uygulamaların mikrofona ve kameraya erişimlerini kaldırabilirsiniz. Böylece sizin izniniz olmadan mikrofona erişen uygulamaları görebilir ve mikrofona erişimlerini kapatabilirsiniz. iPhone’da yerleşik olan Telefon ve Kamera uygulamalarının erişimlerini kapatamayacağınız için telefon görüşmelerinizde yine turuncu nokta çıkacaktır.

Paylaş.

Yorum Yap