iOS 15 güncellemesiyle birlikte iPhone kamera uygulamasına resimden yazı kopyalama özelliği geldi. Bu özellik sayesinde bir fotoğrafta yer alan yazıyı tarayıp, yazıya çevirebilirsiniz. Gelin şimdi iphone’da fotoğraftaki yazıyı kopyalama nasıl yapılır resimli olarak anlatalım.

iOS 15 ile birlikte iPhone’lara Canlı Metin özelliği geldi. Canlı Metin özelliği sayesinde Kamera uygulamasını açıp bir yazıyı gösterdiğiniz zaman, ekranın sağ alt köşesinde Canlı Metin (Tarama) simgesi çıkar ve bu butona dokunarak, resimdeki yazıyı kopyalayıp not haline getirebilirsiniz. Ayrıca telefonunuzda olan bir fotoğrafı veya internette bulduğunuz bir görsel ya da videodaki metinleri de yazıya çevirebilirsiniz. Resimden yazı kopyalama yapmak için öncelikle Canlı Metin özelliğini aktifleştirmeniz gerekmektedir. Şimdi gelin bu işlemleri adım adım anlatalım.

iPhone’da Resimden Yazı Kopyalama

  • Öncelikle Ayarlar > Genel > Dil ve Bölge yolunu izleyin ve Canlı Metin özelliğini aktif hale getirin. Daha sonra Ayarlar > Kamera yolunu izleyip burada da Canlı Metin özelliğini aktif hale getirin.
  • İçinde yazı bulunan fotoğrafı veya videoyu açın veya Kamera uygulamasını açıp yazıyı kameraya gösterin.
  • Ekranın sağ alt köşesinde bir Tarama simgesi çıkacak. Bu tarama simgesine dokunun.
  • Metinden kopyalamak istediğiniz bölümü seçin. Seçeneklerden yazıyı kopyala, çeviri, paylaş gibi seçenekleri kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki görsellerde resimden yazı kopyalama işlemlerinin farklı örneklerini görebilirsiniz.

iphone resimden yazi kopyalama 11 iphone resimden yazi kopyalama 22 iphone resimden yazi kopyalama 33

iOS 15 ve üstü versiyon kullanan tüm iPhone modellerinde fotoğraftaki yazıyı kopyalayabilirsiniz. Sormak istediğiniz soruları bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap