iOS 7iOS 8, iOS 9 ve üstü kullanan tüm iPhone’larda numara engelleme özelliği vardır. Yani iPhone 4, iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 5c, iPhone 6s, iPhone 6s Plus telefonlarınız ile hiçbir yan uygulamaya ihtiyaç duymadan numara engelleme işlemini yapabilirsiniz.

iPhone’lar istemediğiniz kişiden gelen aramaları, mesajları, FaceTimeları engelleyebilirsiniz. iPhone’da numara engelleme için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Ayarlar > Telefon > Engellenenler
  • Ayarlar > Mesajlar > Engellenenler
  • Ayarlar > FaceTime > Engellenenler

iphone-numara-engelleme

Karşınıza yukarıdaki resimde gösterildiği gibi bir sayfa açılacaktır. Buradan “Yeni Ekle…” seçeneğini seçerek istediğiniz numaraları engelleyebilirsiniz.

Engellediğiniz bir numaranın engelini kaldırmak için yine yukarıdaki “Engellenenler” bölümünü açın, engellini kaldırmak istediğiniz numaranın üstüne basılı tutarak sola doğru kaydırın. Böylece o numaranın engeli kalkmış olacaktır.

Yukarıda anlattığımız yöntemin haricinde farklı şekillerde yine iPhone’da numara engelleme işlemini yapabilirsiniz. Telefon, FaceTime, Kişiler veya Mesajlar bölümlerinden de istediğiniz kişileri engelleyebilirsiniz. Telefon numarası yanında bulunan “i” ios_isimgesine dokunun. Açılan menünün en altında bulunan “Bu Arayanı Engelle” seçeneğini seçin ve ardından “Kişiyi Engelle” butonuna dokunun.

iphone-bu-arayani-engelle

Yine aynı şekilde engellediğiniz kişinin engelini kaldırabilirsiniz. Yine “i” simgesine dokunun ardından menünün en altında çıkacak olan “Bu arayanı engelleme” seçeneğini seçin.

iPhone ile engellediğiniz kişi de bir iPhone kullanıcısı ise sizi aradığı zaman direk olarak meşgul sesi ile karşılaşır. Ancak sizi arayan kişi iPhone kullanıcısı değilse önce bir çalma sesi ardından meşgul sesi ile karşılaşır. Bu aramalar sonucunda size her hangi bir bildirim gelmez.

Engellediğiniz kişi sizin onu engellediğini anlamaz. Ancak bu işlerle uğraşan biriyse ve sizi farklı bir numaradan aramayı denerse engellendiğini anlayabilir.

Paylaş

2 yorum

Yorumdan çık