iPhone’da klasör oluşturarak, benzer uygulamalarınızı aynı çatı altında toplayabilirsiniz. Böylece hem telefon ekranınızdaki karmaşa azalacaktır hem de istediğiniz uygulamaya daha kolay bir şekilde erişebileceksiniz.

iPhone da klasör oluşturma ilk başta karmaşık görünse de bir kez öğrendikten sonra oldukça basit olduğunu göreceksiniz. Bu yazımızda iphone da klasör oluşturma, klasör adını değiştirme, ve klasörü silme gibi işlemleri anlatacağız.

iPhone’da Nasıl Klasör Oluşturulur?

  • iPhone’da uygulamaları gruplamak yani klasörde toplamak için en az iki uygulamaya ihtiyacınız vardır.
  • Klasöre taşımak istediğiniz dosyalardan birinin üzerine uzun basın ve gruplamak istediğiniz uygulamanın üzerine sürekleyip bırakın. (Bu işlem uygulamaları silmek veya taşımak için kullandığınız yöntem ile aynıdır.)
  • Bir uygulamayı başka bir uygulamanın üzerine taşıdığınız zaman, klasör oluşur ve o iki uygulama o klasörün içerisinde gözükür.

iphone klasor olusturma

  • Klasör oluştuğu zaman iPhone ona varsayılan olarak bir isim verir. Klasöre dokunduğunuz zaman adını değiştirmek için isim bölümüne dokunun ve istediğiniz ismi verin.
  • Klasöre başka uygulamaları eklemek için yapmanız gereken tek şey sürükle bırak yöntemidir. Klasöre taşımak istediğiniz uygulamaya uzun basın ve sürekleyerek klasörün üstüne getirip bırakın.

Klasör Adını Değiştirme

Yukarıda dediğimiz gibi klasörü ilk oluşturduğunuz zaman klasör adını değiştirmek oldukça kolaydır. Ancak klasörünüze bir isim verdiniz ve bunu sonra değiştirmek istediğiniz zaman bunun için farklı bir yöntem kullanmanız gerekmektedir. Bu sefer klasörün üzerine uzun basın ve açılan menüden Adını Değiştir seçeneğini seçin. Bu şekilde klasörünüze farklı bir isim verebilirsiniz.

iphone klasor adi degistirme

Klasörü veya Klasör İçindeki Uygulamayı Silme

iPhone’da oluşturduğunuz bir klasörü silmek için tek yapmanız gereken şey uygulamaları sürükle bırak yöntemi ile klasörden ana ekrana taşımaktır. Son uygulamayı da taşıdığınız an klasör otomatik olarak silinecektir.

Klasör içinde bulunan bir uygulamayı silmek, normal bir uygulamayı silmek ile aynıdır. Ayarlar bölümünden uygulamayı silebilir veya uygulamaya basılı tutarak açılan menüden Uygulamayı Sil diyebilirsiniz.

iphone klasordeki uygulamayi silme

iPhone ve iPad’de klasör oluşturma, klasör adı değiştirme ve klasörü silme işlemleri bu kadar basit arkadaşlar. Yorum kısmından sorularınızı bize sorabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık