Bu yazımızda iPhone yakınlık sensörü çalışmıyor sorununu ve çözüm yöntemlerini anlatacağız. Akıllı telefonlarda yer alan yakınlık sensörü, telefonu kulağınıza götürdüğünüz zaman ekranın kapanmasını sağlar. Böylece kulağınız ekrana değdiğinde istenmedik eylemlerin önüne geçilir. iPhone yakınlık sensörü çalışmıyor ise, telefonu kulağınıza götürdüğünüzde ekran kapanmaz.

Yakınlık sensörü nedir?

Ekranın üst kısmında, hoparlörün çevresinde yer alan yakınlık sensörü, telefonu kulağınıza götürdüğünüz zaman ekranın kapanmasını sağlar. Android telefonlarda olduğu gibi iPhone modellerinde de yakınlık sensörü bulunmaktadır. Yakınlık sensörü ayrıca iPhone’da Ayarlar > Ekran ve Parlaklık bölümünde yer alan Uyandırmak için kaldır özelliği ile telefonu elinize alıp kaldırdığınızda ekranın açılmasını sağlar.

iPhone yakınlık sensörünün bozulduğu nasıl anlaşılır?

Eğer telefonla konuşurken, telefonu kulağınıza götürdüğünüzde telefon ekranı kararmıyorsa yakınlık sensörünüz arızalı demektir. Veya telefon görüşmesi yaparken parmağınızla telefonun üst kısmını (hoparlörün bulunduğu alana) kapattığınızda ekran kapanmıyorsa yakınlık sensörünüz bozulmuş demektir.

iphone 15 pro yakinlik sensoru

Android telefonlarda yakınlık sensörünün çalışıp çalışmadığı kontrol etmek için kod bulunmaktadır ancak iPhone’da yakınlık sensörünün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için bir kod bulunmamaktadır.

iPhone yakınlık sensörü çalışmıyor nedeni ve çözümü

iPhone modellerinde yakınlık sensörü telefonla konuşurken kulağınıza götürdüğünüz hoparlörün hemen üstünde (veya yanında) yer almaktadır. Sensör ekranın altında kalmaktadır ancak sensörün merceği, kamera lensi gibi ekranın üzerindedir. Kullandığınız ekran koruyucu veya kir sensörün düzgün çalışmasını engelliyor olabilir. Böyle bir durumda ekran koruyucuyu çıkarmak ve ekranı temizlemek uygulayabileceğiniz ilk çözüm yoludur.

iphone yakınlık sensörü çalışmıyor

iPhone ekran değişimi sonrasında yakınlık sensörü çalışmıyor ise bunun sebebi, teknik servis personelinin ekranın altında yer alan yakınlık sensörünü yerine tam oturtamamasından kaynaklanmaktadır. Böyle bir durumda şikayetinizi ekran değişimi yaptığınız teknik servise belirtirseniz, ücretsiz olarak sorununuzu düzeltecektirler.

Telefonunuzu sert bir şekilde yere düşürmeniz de yakınlık sensörünün bozulmasına sebep olabilmektedir.

Yakınlık sensörü sorunu yaşamanızın bir diğer nedeni de yazılımsal olarabilir. Telefonu en son iOS sürümüne güncelleyin. Eğer güncel  iOS sürümünü kullanıyorsanız, son çare olarak telefonu fabrika ayarlarına döndürün. Telefonu fabrika ayarlarına döndürmek, telefonda yaşanan birçok sorunun çözüm yöntemidir. Ancak telefonunuzdaki tüm veriler silineceği için öncesinde yedek almayı unutmayın.

Paylaş

Leave A Reply