Ana sayfa BLOG iPhone Yakınlık Sensörü Çalışmıyor Çözümü

iPhone Yakınlık Sensörü Çalışmıyor Çözümü

0

Bu yazımızda iPhone yakınlık sensörü sorununun nedenini ve çözüm yöntemlerini anlatacağız. Akıllı telefonlarda yer alan yakınlık sensörü, telefonu kulağınıza götürdüğünüz zaman ekranın kararmasını sağlar. Böylece kulağınız telefon ekranına değdiği zaman istenmedik eylemlerin önüne geçilir. iPhone yakınlık sensörü çalışmıyor ise, telefonu kulağınıza götürdüğünüzde ekran kapanmaz.

Diğer akıllı telefonlarda olduğu gibi iPhone modellerinde de yakınlık sensörü bulunmaktadır. Ekran altında, hoparlörün üst kısmında yer alan yakınlık sensörü, telefonu kulağınıza götürdüğünüz zaman ekranın kapanmasını sağlar. Ayrıca iPhone’da Ayarlar > Ekran ve Parlaklık bölümünde yer alan Uyandırmak için kaldır özelliği ile telefonu elinize alıp kaldırdığınızda ekranın açılmasını sağlar.

iPhone’da Yakınlık Sensörünün Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Android telefonlarda yakınlık sensörünün çalışıp çalışmadığı kontrol etmek için kod bulunmaktadır ancak iPhone’da yakınlık sensörünün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için bir kod bulunmamaktadır.

Eğer telefonla konuşurken, telefonu kulağınıza götürdüğünüzde telefon ekranı kararmıyorsa yakınlık sensörünüz arızalı demektir. Veya telefon görüşmesi yaparken parmağınızla telefonun üst kısmını (hoparlörün bulunduğu alana) kapattığınızda ekran kapanmıyorsa yakınlık sensörünüz bozulmuş demektir.

iPhone Yakınlık Sensörü Çalışmıyor Nedeni ve Çözümü

iPhone modellerinde yakınlık sensörü telefonla konuşurken kulağınıza götürdüğünüz hoparlörün hemen üstünde (veya yanında) yer almaktadır. Sensör ekranın altında kalmaktadır ancak sensörün merceği, kamera lensi gibi ekranın üzerindedir. Kullandığınız ekran koruyucu veya kir sensörün düzgün çalışmasını engelliyor olabilir. Böyle bir durumda ekran koruyucuyu çıkarmak ve ekranı temizlemek uygulayabileceğiniz ilk çözüm yoludur.

iphone yakinlik sensoru

iPhone ekran değişimi sonrasında yakınlık sensörü çalışmıyor ise bunun sebebi, ekranın altında yer alan yakınlık sensörünü, ilgili teknisyen arkadaşın yerine tam oturtamamasından kaynaklanmaktadır. Böyle bir durumda şikayetinizi ekran değişimi yaptığınız teknik servise belirtirseniz, ücretsiz olarak sorununuzu düzeltecektirler.

Yukarıdaki sebep gibi telefonunuzu sert bir şekilde yere düşürmeniz de yakınlık sensörünün bozulmasına sebep olabilmektedir.

Donanımsal olarak yakınlık sensörünün bozulması veya hasar görmesi durumunda kullandığınız iPhone modeline göre 50-200 TL arasında ücret ödeyerek yakınlık sensörünüzü yetkili serviste değiştirebilirsiniz.

iPhone yakınlık sensörünün bozulması durumunda sizin yazılımsal olarak yani iOS üzerinden yapabileceğiniz her hangi bir ayar veya düzeltme söz konusu değildir.

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri lisans bölümünden mezun olan yazar, yazılım, teknoloji, mobil cihazlar, sosyal medya, uygulamalar ve oyunları yakından takip ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın