Bu yazımızda iPhone XS ve iPhone XS Max‘in bilinmeyen özelliklerini ve bazı pratik ipuçlarını sizlerle paylaşacağız. Eğer Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefondan iPhone’a geçiş yaptıysanız veya iPhone 7, iPhone 8 gibi home butonu olan bir cihazdan iPhone XS veya iPhone XS Max’a geçiş yaptıysanız anlatacaklarımız ipuçları işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

1. Sanal Home Buton Ekleme

Ana Ekrana dönme düğmesi olan bir telefondan iPhone XS veya iPhone XS Max’a geçiş yaptıysanız alışmanız ilk etapta zor olabilir. Daha önce bir buton yardımıyla yaptığınız birçok işi şimdi çeşitli el hareketleriyle yapmanız gerekmektedir. Ancak iOS, AssistiveTouch adını verdiği özellik sayesinde telefon ekranına sanal bir home buton eklemenizi sağlamaktadır. Bunun için Ayarlar > Genel > Erişebilirlik yolunu izleyip AssistiveTouch özelliğini aktif etmeniz yeterlidir. Ayrıca aynı ekranda bu butonun tek dokunma, çift dokunma, uzun basma, 3D touch gibi eylemlerde yapacağı işleri de kendiniz belirleyebilirsiniz.

sanal home butonu

2. Uygulamalar Arası Geçiş Yapma

Aslında iPhone XS ve iPhone XS Max’ı bir süre kullandıktan sonra çeşitli el hareketlerinin nasılda pratik özellikler sunduğunu göreceksiniz. Ekranın altında yer alan sanal butonu sağa veya sola kaydırarak, arkaplanda açık olan uygulamalarınız arasında geçiş yapabilirsiniz.

iPhone Xs uygulamalar arasi gecis

3. Kontrol Merkezini Açma

iPhone X ile başlayan çentikli ekran tasarımıyla birlikte Kontrol Merkezine erişim şekli de değişti. iPhone X’den önceki modellerde Kontrol Merkezine ulaşmak için ekranın altından yukarıda doğru parmağınızı kaydırdığınızda açılan kontrol merkezi, iPhone XS ve iPhone XS Max’da ekranın sağ üst köşesini aşağı doğru kaydırarak açılıyor.

iPhone X kontrol merkezi

4. Face ID’ye İkinci Yüz Tanımlama

Telefonunuzu eşiniz veya başka biriyle ortak kullanıyorsanız ikinci bir kişinin yüzünü Face ID’ye ekleyebilirsiniz. Ayarlar > Face ID & Parola yolunu izleyin Alternatif Görünüm Ekle (Set Up an Alternative Appearance) seçeneği ile yeni bir yüz tanımlayın.

alternafit face id

5. Face ID ile Otomatik Parola Doldurma

Parmak izi ve parolada olduğu gibi Face ID’yi de otomatik parola doldurma seçeneği olarak kullanabilirsiniz. Parola bilgilerinizi isteyen bir uygulama veya web sitesine giriş yaptığınız zaman Face ID ile parola doldurma seçeneğini seçip kameraya yüzünüzü göstermeniz yeterlidir. Bu özelliği kullanmak için Ayarlar > Face ID & Parola yolunu izleyip Otomatik Parola Doldurma özelliğini aktifleştirmeniz yeterlidir.

6. Üçüncü Parti Parola Uygulaması Kullanma

Bilgisayarınızda LastPass, 1Password vb. parola programları kullanıyorsanız bunları artık iPhone cihazınızda da kullanabilirsiniz. iOS 12, 3. parti parola uygulamalarının otomatik parola doldurma özelliğine entegre olmasına izin veriyor. Ayarlar > Parolalar ve Hesaplar > Parolaları Oto. Doldur seçeneğini aktifleştirin ve kullandığınız 3. parti uygulamayı seçin.

7. iPhone XS Resetleme

iPhone XS ve iPhone XS Max’de Reset işlemi için yeni bir yol bulunuyor. Bu işlem gelişmiş bir telefonu yeniden başlatma işlemidir ve herhangi bir veriyi silmemektedir. iPhone XS ve iPhone XS Max’ı resetlemek için Ses Açma + Ses Kısma + Yan Düğmeye birlikte basın ve ekrana Apple Logosu gelene kadar bekleyin.

iphone xs reset

8. Ekran Görüntüsü Alma

iPhone XS ve iPhone XS Max’da fiziksel bir home butonu olmadığı için diğer iPhone modellerine göre farklı şekilde ekran görüntüsü alınmaktadır. Ekran görüntüsü almak için Ses Açma + Yan Düğmeye basmanız yeterlidir.

iphone xs ekran goruntusu alma

9. 4K Video Kaydı

iPhone XS ve iPhone XS Max, 4K video kaydı yapabilmektedir. Bunun için Ayarlar > Kamera > Video yolunu izleyip 4K seçeneğini seçebilirsiniz. Ayrıca videodaki saniye başına kare sayısını 24 fps, 30 fps veya 60 fps olarak ayarlayabilirsiniz.

iPhone xs 4k video

10. iPhone XS’de Siri’yi Kullanma

Siri’yi “Hey Siri” diye seslenerek başlatabilirsiniz. Ayrıca iPhone 7, iPhone 8 gibi modellerde home butonuna uzun basma ile başlatılan Siri’yi iPhone XS’de Yan Düğmeye uzun basarak başlayabilirsiniz.

iPhone xs siri

iPhone XS özellikleri için tıklayın.

iPhone XS Max özellikleri için tıklayın.

Paylaş

Yorumdan çık