Yazımızda yer alan uygulamalar sayesinde iPhone’u bilgisayar kamerası olarak kullanabilirsiniz. Skype, Zoom, Microsoft Team ve diğer görüntülü konferans uygulamalarında iPhone kamerasını webcam yani bilgisayar kamerası olarak kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra iPhone’u bebek kamerası olarak kullanma veya iPhone’u güvenlik kamerası olarak kullanabilirsiniz.

iPhone u bilgisayarda kamera olarak kullanmak mümkündür. Telefonunuza yükleyeceğiniz bazı uygulamalar sayesinde kablo derdi olmadan bilgisayarınız iPhone’u web kamera olarak görecek ve kullanacaktır. Zoom, Skype, Microsoft Team ve diğer görüntülü konuşma programlarında telefonun kamerasını bilgisayar kamerası olarak kullanabilir, Youtube’da canlı yayın yapabilir veya iPhone’u güvenlik kamerasına dönüştürüp evinizin ve bebeğinizin görüntüsünü bilgisayara aktarabilirsiniz. Ayrıca buradaki bazı gelişmiş uygulamalar sayesinde iPhone’u güvenlik kamerası olarak kullandığınızda, görüntüde hareket olduğu zaman bildirim alabilirsiniz.

iPhone’u WebCam Olarak Kullanma

Burada sizler için iPhone’u bilgisayar kamerasına dönüştürebileceğiniz en iyi uygulamaları tanıtacağız.

1. EpocCam

EpocCam, iOS cihazınızı (iPhone veya iPad) hem Windows hem de Mac bilgisayarlar için bir web kamesına dönüştürür. Uygulamanın ayrıca Android sürümü de var. Geliştirici, uygulamanın geleneksel USB web kameralarının ve entegre web kameralarının tamamen yerini alabileceğini iddia ediyor.

Uygulama hem video hem de sesi destekliyor. Böylece Zoom, Skype, Streamlabs OBS ve YouTube dahil olmak üzere birçok önde gelen video oynatıcı uygulamasıyla uyumludur. Ailenizle sohbet etmek, takipçilerinize oyun akışı yapmak veya iş arkadaşlarınızla video konferans görüşmeleri yapabilirsiniz.

EpocCam’in ücretsiz ve ücretli bir sürümü bulunmaktadır. Ücretsiz sürüm 640 × 480 video çözünürlüğü, USB desteği (macOS ile kullanılıyorsa), cihazınızın ön ve arka kameralarını web kamerası olarak kullanma yeteneği ve Wi-Fi bağlantısı sağlar. Ücretsiz sürümünde görüntünüzde fligram yer alır ve uygulama içi reklam çıkar.

Pro sürüm reklamları ve filigranı kaldırır. Ancak, yalnızca bir Mac’iniz varsa Pro sürümü kullanmanızı öneririz. Zira Profesyonel özelliklerin çoğu yalnızca Apple’ın masaüstü işletim sistemi kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Pro özellikleri arasında çimdikleme-yakınlaştırma, manuel odaklama, el feneri desteği, HDR video, çift kamera ve loş ekran (“spycam” olarak da bilinir) bulunur.

EpocCam Nasıl Kullanılır?

EpocCam ile iPhone ve iPad’i web kamera olarak kullanmak için iki program yüklemeniz gerekir. Öncelikle Mac veya PC’ye EpocCam sürücüsünü yüklemeniz gerekmektedir. Ardından iPhone veya Android cihazınıza EpocCam uygulamasını indirin. Ve her iki cihazınızla aynı WiFi ağına bağlanın. EpocCam, iPhone kamerasını Skype, Zoom ve diğer görüntülü sohbet araçlarıyla entegre olmasına izin verir.

Buradan EpocCam’ın resmi internet sitesinden sürücüleri indirin.
Buradan iOS uygulamasının ücretsiz versiyonunu indirin.

Sürücü ve uygulamayı yükledikten sonra her iki cihazınızla aynı wifi ağına bağlanın. Ardından iPhone’da EpocCam uygulamasını açın. Son olarak bilgisayarınızda kullanmak istediğiniz görüntülü görüşme (Zoom, Skype) programını açın. Program otomatik olarak iPhone’u kamera olarak seçmenize olarak sunacaktır.

2. iCam

iCam, iPhone’u web kamerasına dönüştüren ücretli bir uygulamadır. Mobil uygulama ile birlikte EpocCam gibi, bilgisayarınıza da iCamSource sürücüsünü yüklemeniz gerekmektedir. Her iki uygulamayı yükledikten sonra, iPhone veya iPad cihazından canlı video ve ses akışı gerçekleştirebilirsiniz.

iCam güvenlik kamerası olarak da çalışır. Hareket veya ses algılarsa size anında uyarı gönderebilir. Tüm hareket olayları otomatik olarak buluta yedeklenir. Orijinal iCam’e ek olarak şirket, bazı ek özelliklerle iCam Pro’yu da sunuyor.

iOS için ücretsiz iCam indir
PC veya Mac için iCam sürücüsü indir

3. iVCam

iVCam, Windows PC’si olan iPhone sahipleri için tasarlanmıştır. iPhone’unuzun video çıkışını bir Mac’e aktarmak için iVCam’i kullanamazsınız.

Uygulama WLAN veya USB üzerinden çalışır ve aynı anda birden fazla telefonu bir bilgisayara bağlamanızı sağlar. Bu çoklu bağlantı özelliği iPhone u, bebek kamerası veya evcil hayvan kamerası olarak kullanmak isteyenler için ideal uygulama yapmaktadır. Videoyu 1080p, 720p, 480p veya 360p çözünürlükte aktarabilirsiniz.

iVCam indir

4. AtHome Camera

AtHome Kamera tanıttığımız diğer uygulamalardan biraz farklıdır. Bir bilgisayarın iPhone’sını uzaktan görüntülemesine ek olarak, iPhone uygulaması ile bilgisayarınızın web kamerasını da uzaktan görüntüleyebilirsiniz. Uygulama hem Windows hem de Mac’i desteklemektedir.

Uygulamanın temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

İki yönlü konuşma: İster flama uygulamasını ister görüntüleyici uygulamasını kullanın, bağlı herhangi bir cihazla konuşabilir ve o cihazdan ses duyabilirsiniz.
Hareket algılama: Kameranızda hareket varsa anında bildirim alırsınız.
Programlı kayıt: Kameranızı günün belirli saatlerinde (işteyken) izlemek istiyorsanız, bunu yapmak için uygulamayı önceden programlayabilirsiniz.

Uygulamanın hem ücretsiz hem de premium versiyonu bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonu deneyip beğenirseniz ücretli versiyona geçiş yapabilirsiniz.

AtHome Kamera indir

Paylaş

Yorumdan çık