Apple, iOS 18 ve iPadOS 18 güncellemesiyle birçok yeni özellik getirdi. Bununla birlikte Dosyalar gibi birçok dahili uygulamasında iyileştirmeler yaptı. Bu yeniliklerden biri de dosyalarınızı artık kalıcı olarak indirebilir ve çevrimdışı internetsiz erişebilirsiniz. Gelin şimdi iPhone ve iPad’de dosyayı kalıcı indirme nasıl yapılır anlatalım.

iOS 17’ye kadar, iCloud’dan bir dosya indirebilir ve iPhone’unuzda yerel olarak kaydedebilirsiniz. Ancak indirdiğiniz bu dosyalar, Dosyalar uygulamasının önbelleğinde tutulur ve bu dosyalar uzun süre kullanılmadığında önbellekten otomatik olarak siliniyordu. Bu durumda dosyaya erişmek için tekrar iCloud’dan indirilmesi gerekiyordu. İnternetinizin olmadığı durumlarda ise bu dosyalara erişilemiyordu. Neyse ki iOS 18 e iPadOS 18 güncellemesiyle bu durum düzeltildi. Artık dosyaları kalıcı olarak indirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli.

iPhone ve iPad’de Dosyalar Kalıcı Olarak Nasıl Kaydedilir?

iOS 18 ve iPadOS 18’da yer alan iCloud Drive’daki İndirilenleri Sakla seçeneğiyle iPhone ve iPad’inizdeki dosyaları kalıcı olarak kaydedebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları yapın:

  • iOS 18 veya iPadOS 18’i (şu anda geliştirici beta sürümünde) yüklediğinizden emin olun.
  • iPhone veya iPad’de Dosyalar uygulamasını açın.
  • Kalıcı olarak indirmek istediğiniz dosyayı veya klasörü bulun. Dosya veya klasöre uzun basın ve İndirilenleri Koru seçeneğine dokunun.

iphone ipad dosya kalici indirme

iPhone ve iPad’inize bir klasörün veya bir dosyanın tamamını kalıcı olarak indirmek işte bu kadar kolay. Bundan sonra, önemli bir dosyayı kaybetme veya tekrar tekrar indirmek zorunda kalmayacaksınız. Bununla birlikte İndirilenleri Sakla seçeneğinin macOS Sequoia‘da da mevcut olduğunu belirtelim.

Paylaş

Yorumdan çık