iPhone’da mesaj engelleme özelliği bulunmaktadır. iPhone’da belirli kişilerin size mesaj göndermesini engelleyebileceğiniz gibi rehberinizde kayıtlı olmayan numaralardan gelen tüm mesajları da filtreleyebilirsiniz.

iPhone mesaj engelleme makalemizde öncelikle belirli kişilerin mesajlarını engellemeyi ve daha sonra rehberinizde kayıtlı olmayan numaralardan gelen mesajları engellemeyi tüm detaylarıyla resimli olarak anlatacağız.

iPhone’da belirli kişilerden gelen mesajları engelleme

  • iPhone’da mesaj engelleme işlemini Ayarlar bölümünde yer alan Mesajlar, Telefon veya FaceTime bölümünden yapabilirsiniz. Bu engelleme işleminden sonra engellediğiniz kişiler size sms, iMessage, arama veya FaceTime araması yapamazlar.
  • Belirli bir numarayı engellemek için Ayarlar > Mesajlar > Engellenenler yolunu izleyip Yeni Ekle… seçeneğine dokunarak rehberinizden engellemek istediğiniz kişiyi seçebilirsiniz.

iphone mesaj engelleme 1

 

  • iPhone mesaj engelleme için izleyebileceğiniz bir diğer yol ise gelen mesajı açıp sağ üst köşedeki (i) simgesine dokunun. Açılan sayfada kişi adına/numarasına dokunun ve açılan menüden Bu Arayanı Engelle seçeneğini seçin.

iphone mesaj engelleme 2

Yukarıdaki işlemlerden birini yaptığınız zaman o kişinin size mesaj göndermesini engellemiş olursunuz. Engellediğiniz kişiye engellendiğine dair bir bilgi verilmez.

iPhone’da rehberde bulunmayan numaraların mesajlarını engelleme

iPhone’da rehberinizde bulunmayan numaralardan gelen tüm mesajları engelleme özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği kullandığınız zaman rehberinizde bulunmayan kişi ve kuruluşlardan gelen mesajları almaya devam edersiniz ancak bildirim almazsınız. Ayrıca Mesajlar bölümünde “Bilinmeyen Gönderenler” adında yeni bir sekme oluşur ve engellediğiniz mesajlar bu sekmede listelenir.

Rehberde kayıtlı olmayan numaralardan gelen mesajları engellemek için:

  • Ayarlar > Mesajlar yolunu izleyin ve Bilinmeyenleri Filtrele seçeneğini aktif hale getirin.

iphone bilinmeyen numaralardan gelen mesajlari engelleme

Böylece kişiler listenizde olmayan kişilerden gelen spam mesajlar ve iMessage’lar için bildirimleri kapatmış olursunuz ve bu engellenen mesajlar, Mesajlar bölümünde Bilinmeyen Gönderenler sekmesinde listelenir. Yine bu numaralardan gelen mesajları açarak ilk anlattığımız yöntemde olduğu gibi bu numaraları da tamamen engelleyebilirsiniz.

iPhone’da engellenen numaraların engellini kaldırma

  • Ayarlar > Mesajlar > Engellenenler yolunu izleyin.
  • Sağ üst köşede yer alan Düzenle seçeneğine dokunun.
  • Engellini kaldırmak istediğiniz numaranın yayındaki kırmızı – simgesine dokunun ve Engelleme seçeneğini seçin.

iphone mesaj engeli kaldirma

  • Böylece artık o kişinin üzerinde bulunan engel kalkmış olacaktır.
  • Numaradan engel kaldırmak için kullanabileceğiniz diğer bir yöntem ise şudur: rehberinizde bulunan bir numarayı engellediyseniz Kişiler bölümünden o kişiyi seçin ve Ekranın en altında bulunan Bu Arayanı Engelleme seçeneğini seçin.

iphone mesaj engeli kaldirma 2

iPhone’da mesaj engelleme ve engel kaldırma işlemi bu şekilde yapılmaktadır. Aklınıza takılan soruları veya mesaj engelleme hakkında öğrenmek istediğiniz şeyleri bize yorum kısmından yazabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık