Bildiğiniz gibi iOS 13 güncellemesiyle birlikte iPhone’lara Koyu Mod yani Karanlık Mod özelliği geldi. Karanlık mod kullanıcılar için göz konforu sağlamanın yanı sıra ciddi şekilde bataryadan tasarruf da sağlıyor. Phonebuff youtube kanalı, iPhone’da karanlık mod ve açık mod için batarya kullanım karşılaştırması yaptı.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi iOS 13 ile birlikte gelen Koyu Mod (karanlık mod)’un sağladığı en büyük artılardan biri batarya tasarrufudur. Özellikle OLED ekranlı bir iPhone’a sahipseniz, karanlık mod size ciddi anlamda batarya tasarrufu sağlayacaktır. Bu arada iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS MAX, iPhone X gibi modellerin OLED ekrana sahip olduğunu hatırlatalım. iPhone 11 ve diğer iPhone modellerinin ise LCD ekrana sahip olduğunun altını çizelim.

Şimdi gelelim Koyu Mod ve Açık Mod’un iPhone’da ne kadar batarya tükettiğine. PhoneBuff, OLED ekrana sahip iPhone XS kullanarak gerçekleştirdiği batarya kullanım testinde, telefonla her birini iki saat çalıştıracak şekilde, mesajlaşma, twitter kullanma, youtube’da video izleme, google haritalar kullanma gibi etkinlikler yapıyor. Yapılan bu etkinlikde görüldüğü üzere Karanlık MOD fazlasıyla batarya tasarrufu sağlıyor.

Batarya kullanım testinde Açık MOD’la çalışan iPhone XS’in bataryası tamamen tükendiğinde, Koyu MOD’la çalışan iPhone XS’in halen %30 bataryası bulunuyor. Gelin lafı daha fazla uzatmadan sizleri videoyla baş başa bırakalım.

Paylaş

Yorumdan çık