iPhone’da yer alan Akıllı Tersine Çevir ve Klasik Tersine Çevir özellikleri cihazınızı Karanlık Mod‘da kullanmanızı sağlamaktadır. Çoğu iPhone kullanıcısı Ayarlar bölümünde Karanlık Modu ve Gece Modunu aramakta ve bu yüzden bulamamaktadır. iOS 12 öncesi sürümlerde yer alan Klasik Tersine Çevirme özelliği, iOS 12 ile birlikte biraz daha gelişti ve Akıllı Tersine Çevir haline geldi. Gelin şimdi iPhone’da karanlık mod nasıl açılır ve nasıl erişebilirlik kestirmesi eklenir detaylı olarak anlatalım.

iPhone’da Karanlık Mod Açma

  • Ayarlar > Genel > Erişebilirlik > Ekran Kolaylıkları > Renkleri Tersine Çevir yolunu izleyin.
  • Açılan ekranda Akıllı Tersine Çevir ve Klasik Tersine Çevir seçenekleri bulunmaktadır. Klasik Tersine Çevir özelliğinde tüm renkler tersine çevrilerek karanlık mod oluşturulmaktadır. Ancak Akıllı Tersine Çevir özelliğinde buton ve menüler ters renge çevrilmemekte ve böylece daha başarılı bir karanlık mod deneyimi sunulmaktadır.

iphone karanlik mod

iPhone’da renkleri tersine çevirerek karanlık modu açtığınız zaman, instagram, twitter, facebook, outlook gibi birçok uygulamada karanlık moda uygun şekilde açılacaktır. Ancak bazı uygulamalar bu özelliği desteklemediği için istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.

iPhone’da karanlık modu açmak ve kapatmak için her seferinde Ayarlar > Genel > Erişebilirlik > Ekran Kolaylıkları > Renkleri Tersine Çevir yolunu izlemek zahmetli olacağı için karanlık modu açmak ve kapatmak için erişebilirlik kestirmelerini kullanabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Genel > Erişebilirlik > Erişebilirlik Kestirmesi yolunu izleyin ve Akıllı Renkleri Tersine Çevir seçeneğini seçin.

iphone erisebilirlik kestirmesi akilli renkleri tersine cevir

Böylece Üst Düğmeye üç kez üst üste dokunduğunuzda karanlık mod açılacak ve yine üç kez dokunduğunuzda karanlık mod kapatılacaktır. Burada Üst Düğme denilen, home tuşu olan iPhone 7, iPhone 8, iPhone 6 gibi cihazlarda home (ana ekran) tuşu, iPhone X, iPhone Xs, iPhone Xr gibi home tuşu olmayan modellerde ise yan tuştur.

Paylaş

Yorumdan çık