Android telefonlarda olduğu gibi iPhone’da da ekran döndürme özelliği bulunmaktadır. Youtube’da izlediğiniz bir videoyu veya yatay konumda çekilmiş bir fotoğrafı daha iyi görüntülemek için telefonu yatay konuma getirdiğinizde iPhone ekranı dönmektedir. Ancak eğer Denetim Merkezinden Düşey Yöne Kilitleme’yi Açık konuma getirirseniz, iPhone ekranı dönmeyecektir. Gelin şimdi iPhone ekran döndürme nasıl yapılır resimli olarak anlatalım.

iPhone X, iPhone 11, iPhone 12 Ekran Döndürme

iPhone X, iPhone 11, iPhone 12 gibi home tuşu olmayan iPhone modellerinde, ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırarak Denetim Merkezini açın. Ekran Döndürme simgesine dokunun ve Düşey Yöne Kilitlemeyi Kapalı konuma getirin.

iphone ekran dondurme

iPhone 6, iPhone 7, iPhone 8 Ekran Döndürme Açma

iPhone 6, iPhone 7, iPhone 8 gibi home tuşu olan modellerden, ekranın altından yukarı doğru kaydırma hareketi yaparak Denetim Merkezini açın. Ekran Döndürme simgesine dokunun ve Düşey Yöne Kilitlemeyi kapalı konuma getirin.

iPhone Ekran Döndürme Kapatma

Yukarıda anlattığımız gibi Denetim Merkezini açın. Ekran döndürme simgesine dokunun ve Düşey Yöne Kilitlemeyi Açık konuma getirin. Böylece ekran döndürme özelliği kilitlenecek ve siz telefonu yatay konuma getirseniz bile, ekran dönmeyecektir.

iPhone Ekran Dönmüyor Sorunu

Eğer yukarıda anlattığımız gibi Düşey Döne Kilitme’yi Kapalı konuma getirdiğiniz halde ekran dönmüyorsa, bir sorun var demektir. Sorunu çözmek için öncelikle telefonunuzu kapatın ve tekrar açın. Eğer halen ekran dönmüyorsa telefonun ilgili sensörü bozulmuş olabilir. Bu durumda cihazınızı bir yetkili Apple servisine gösterebilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık