Bluetooth, tüm iPhone modellerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Kısa mesafe içinde kablosuz iletişim sağlayan Bluetooth teknolojisi sayesinde, kablosuz kulaklığa, Apple Watch’a veya arabanıza bağlanabilirsiniz. Ancak diğer modern teknolojiler gibi, Bluetooth da mükemmel değildir. Herhangi bir nedenden dolayı bağlantıyla ilgili sorunlar olabilir ve bluetooth eşleşmeyebilir. Bu yazımızda iPhone kullanıcılarına, bluetooth sorunları için çözüm yöntemlerini anlatacağız.

iPhone bluetooth çalışmıyor sorunu için çözüm yöntemlerine geçmeden önce birkaç hatırlatma yapmakta yarar var. Öncelikle bluetooth ile bağlanacağınız cihazın şarjının olup açık olduğuna ve bluetooth özelliğinin aktif olduğundan emin olunuz. Eğer iPhone’un bluetooth’u ile arabaya bağlanmak istiyorsanız, öncelikle arabanızın bluetooth özelliğinin açık olduğundan ve eşleştirme işlemini araçtan başlattığınıza emin olun.

1. iOS Güncellemenizi Kontrol Edin

iOS güncellemeleri birçok yenilikle beraber, cihazınızda yer alan sorunların çözümü için önemlidir. Öncelikle cihazınızda en güncel iOS sürümünü kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin. Eğer güncelleme yapmanız gerekiyorsa güncelleme işlemini gerçekleştirin. iOS güncellemesi için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyiniz.

iphone yazilim guncelleme

2. Bluetooth’u Kapatın ve iPhone’u Resetleyin

Telefonunuzun Ayarlar > Bluetooth yolunu izleyin ve Bluetooth özelliğini kapatın. Bluetooth’u kapattıktan sonra reset işlemini yapabilirsiniz. iPhone X’den önceki modellerde yani home tuşuna sahip (iPhone 7 vb.) modellerde reset için Güç Düğmesine basılı tutun ve ardından ses kısma tuşuna basılı tutun, ekranda apple logusunu görünce elinizi tuşlardan çekebilirsiniz. iPhone X, iPhone XS ve XS Max’da Ses Açma + Ses Kısma + Yan Düğmeye aynı anda basıp Apple Logosunu görene kadar bekleyin.

iphone bluetooth kapatma

3. Bluetooth Aygıtından Bağlantıyı Kesin

Bluetooth sorununu çözmek için diğer bir yol ise Bluetooth bağlantısını kontrol etmek ve cihaza bağlantı kurulmuşsa bağlantıyı kesip tekrar bağlantı kurmaya çalışmaktır. Ayarlar > Bluetooth yolunu izleyin ve altta listenen cihazlar bölümünde bağlanmak istediğiniz cihaza veya başka bir bluetooth aygıtına bağlantı varsa bağlantıyı kesin. Bağlantıyı kesmek için cihazın yanındaki ünlem işaretine dokunun ve bağlantıyı kes seçeneğini seçin. Farklı bir cihaza bağlantınız varsa veya başka bir cihazla sizin bağlanmak istediğiniz cihaza bağlantı kurulmuşsa bu sizin bağlantı kurmanıza engel olacaktır. Örneğin bir bluetooth hoparlöre laptop ile bağlantı kurulmuşsa ve sizde iPhone’unuz ile o hoparlöre bağlanmaya çalışıyorsanız bağlantı başarısız olacaktır. Bunun için bağlanmak istediğiniz aygıta başka cihazlar bağlıysa bu bağlantıları kesin.

4. Aygıtı Unutun ve Tekrar Eşleştirme Yapın

Bluetooth bağlantı sorunlarında daha gelişmiş bir yöntem cihazı unutup tekrar eşleşme yapmaktır. Ayarlar > Bluetooh yolunu izleyin. Sayfada bağlanmak istediğiniz cihazın yanındaki ünlem işaretine dokunun ve açılan sayfada Bu Aygıtı Unut seçeneğini seçin. Ardından bluetooth cihazıyla tekrar eşleştirme işlemini yapın.

iphone bluetooth bu aygiti unut

5. Cihazı Başka Bir Cihazla Eşleştirmeyi Deneyin

Sorunun tam teşhisini koymak önemlidir. Bunun için başka bir iPhone veya başka bir aygıtla bağlanmak istediğiniz bluetooth cihazınızı eşleştirin ve çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer diğer cihazla da çalışmıyorsa sorun bağlanmak istediğiniz aygıtta demektir. Ancak eğer diğer cihazlarla çalışıyorsa aşağıdaki çözüm yollarını denemeye devam edebilirsiniz.

6. Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Yukarıdaki çözüm yöntemleri sonunda halen bluetooth bağlantı sorunu yaşıyorsanız Ağ Ayarlarını Sıfırlama yöntemini deneyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki ağ ayarlarını sıfırlama ile tüm bluetooth bağlantıları, wifi ve vpn ayarlarınız silinecektir. Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla yolunu izleyerek ağ ayarlarını sıfırlayabilirsiniz.

iphone ag ayarlarini sifirla

7. iPhone’u Fabrika Ayarlarına Döndürün

iPhone bluetooth çalışmıyor sorunun çözümü için deneyebileceğiniz son yöntem iPhone’u fabrika ayarlarına geri döndürmektir. Bu işlem sonrasında cihazınız kutusundan ilk çıktığı gibi olacak ve telefonunuzda yer alan tüm veriler silinecektir. Cihazınızın bir yedeğini aldıktan sonra Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil yolunu izleyin.

iphone tum icerikleri ve ayarlari sil

8. Apple’ı Arayın

Yukarıda anlattıklarımız bluetooth sorununuzu çözmediyse teknik destek ve onarım konusunda bilgi almak için Apple’ı arama vakti geldi demektir. Öncelikle çevrimiçi olarak garanti durumunuzu kontrol edin. Çünkü garantiniz bittiyse bu sorun size pahalıya mal olabilir. Garantiniz bittiyse güvendiğiniz bir teknik servisten daha uygun fiyata destek alabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık