iPhone kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri telefon şarjının aniden bitmesidir. Telefon %10-%20 şarjlıyken aniden kapanıyorsa burada bir takım sorunlar var demektir. Maalesef çoğu zaman bu batarya sorunu garanti kapsamında sayılmamaktadır. Çözüm olarak iPhone batarya kalibrasyonunu kendiniz yapabilirsiniz.

iPhone bataryasında aniden şarjın bitmesi ve telefonun kapanmasının en temel nedeni batarya kalibrasyonundan kaynaklanmaktadır. Çoğu kullanıcı gün içinde telefon kullanımından dolayı telefonu yanlış şarj etmekte ve bu da bataryada kalibre sorunlarını meydana getirmektedir. Şimdi iphone bataryası aniden bitiyor sorunu için çözüme geçelim.

iPhone Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

  • iPhone’un şarjı tam bitip kapanıncaya kadar kullanın.
  • iPhone’un şarjı bitttikten sonra 3-4 saat kapalı tutun ve bu süre zarfında şarja bağlamayın.
  • Telefon kapalı konumdayken cihazınızı şarja takın. Telefon açılacaktır, siz yine kapatın.
  • iPhone tam şarj olduktan sonra ekstra olarak en az 1 saat daha telefonu şarjda tutun.
  • Telefonun şarj kablosu takılı durumdayken yani şarja devam ederken iPhone’u açın. Home tuşu olan modellerde (iPhone 7, iPhone 8 vs.) Home Tuşu (Ana Ekran) ve Power (Güç) düğmelerine basılı tutun. Apple Logo’su ekranda göründüğünde elinizi tuşlardan çekin. iPhone X, iPhone 15 gibi modellerde ise sırasıyla hızlıca Ses Açma tuşuna basıp bırakın, Ses Kısma Tuşuna basıp bırakın ve Yan tuşa basılı tutun. Telefon kapanıp Apple Logosu görününce elinizi yan tuştan çekin. Bu reset işlemini gerçekleştirecektir. (Reset atmak verilerinizi SİLMEZ.)

iPhone bataryasını kalibre etmek bu kadar. Artık telefonun hem batarya ömrü uzayacak hem de iPhone daha hızlı şarj olacaktır. Bataryayı kalibre etme işlemini ayda bir kez yapabilirsiniz.

iPhone’ların bataryaları 2 yıl garantilidir. Eğer kullandığınız iPhone’un batarya sağlığı %80’in altına düşmüşse ve garantiniz devam ediyorsa, cihazınızı ücretsiz batarya değişimi için garantiye gönderebilirsiniz.

 

Paylaş

5 yorum

  1. Ya Ben Şarza Takıyorm Ya Telefon Şarza Takıldını Algılamıyor Ya Algılayınca Açınca Ben Telefonu %88 Gibi Gösteriyor Ve Aniden Kapanıyor Yada Şarz Olurken %1 %2 %1 %0 oluyor Ve Yine Kapanıyor Nasıl Çözerim Bu Sorunu

  2. abe iyi günler iphone 5 var bende telefonun iç kımında sallanma var ben bataryadan şüpeleniyorum şarj kaldırmıyor lütfen yardımcı olurmusunuz

Yorumdan çık