iPhone Bataryasının Aniden Bitme Sorunu ve Çözümü

iPhone kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri telefon şarjının aniden bitmesidir. Telefon %10-%20 şarjlıyken aniden kapanıyorsa burada bir takım sorunlar var demektir. Maalesef çoğu zaman bu batarya sorunu garanti kapsamında sayılmamaktadır. Çözüm olarak iPhone batarya kalibrasyonunu kendiniz yapabilirsiniz.

iPhone bataryasında aniden şarjın bitmesi ve telefonun kapanmasının en temel nedeni batarya kalibrasyonundan kaynaklanmaktadır. Çoğu kullanıcı gün içinde telefon kullanımından dolayı telefonu yanlış şarj etmekte ve bu da bataryada kalibre sorunlarını meydana getirmektedir.

iPhone Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

 • iPhone’un şarjı tam bitip kapanıncaya kadar kullanın.
 • iPhone’un şarjı bitttikten sonra 3-4 saat kapalı tutun ve bu süre zarfında şarja bağlamayın.
 • Telefon kapalı konumdayken cihazınızı şarja takın. Telefon açılacaktır, siz yine kapatın.
 • iPhone tam şarj olduktan sonra ekstra olarak en az 1 saat daha telefonu şarjda tutun.
 • Telefonun şarj kablosu takılı durumdayken yani şarja devam ederken iPhone’u açın. Ancak Home (Ana Ekran) Tuşu ve Power (Güç) düğmelerine basılı tutun. Apple Logo’su ekranda göründüğünde elinizi tuşlardan çekin. (Bu reset işlemini gerçekleştirecektir. Reset atmak verilerinizi SİLMEZ.)

iPhone bataryasını kalibre etmek bu kadar. Artık telefonun hem batarya ömrü uzayacak hem de iPhone daha hızlı şarj olacaktır.

Yukarıda anlattığımız bataryayı kalibre etme işlemini ayda bir kez yapabilirsiniz.

“iPhone Bataryasının Aniden Bitme Sorunu ve Çözümü” üzerine 5 yorum

 1. Ya Ben Şarza Takıyorm Ya Telefon Şarza Takıldını Algılamıyor Ya Algılayınca Açınca Ben Telefonu %88 Gibi Gösteriyor Ve Aniden Kapanıyor Yada Şarz Olurken %1 %2 %1 %0 oluyor Ve Yine Kapanıyor Nasıl Çözerim Bu Sorunu

  Cevapla
 2. abe iyi günler iphone 5 var bende telefonun iç kımında sallanma var ben bataryadan şüpeleniyorum şarj kaldırmıyor lütfen yardımcı olurmusunuz

  Cevapla

Yorum yapın