Kimi iPhone kullanıcıları patlak ve çızıltılı gelen sesten şikayet ederken kimileri ahizeden az ses gelmesinden şikayet etmektedir. Bazı iOS güncellemelerinden sonra iPhone telefonlarda ahize sesinde bir takım ses sorunları oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra uzun kullanımlar sonrasında iPhone’da ses az gelmeye başlayabiliyor. Bu yazımızda, iPhone ahize sesi yükseltme, iPhone ahizeden az ses geliyor, iPhone ahizeden ses gelmiyor ve iphone ahize temizleme gibi sorunların çözüm yöntemlerini tüm detaylarıyla anlatacağız.

Birçok iPhone kullanıcısı ahize sesinin azlığı ve sesin çızıltılı gelmesi sorununu yaşıyor. Bazı durumlarda bu donanımsal nedenlerden kaynaklanırken bazı durumlarda telefon ahize sesi ayarlarından kaynaklanabiliyor. Sizlere anlatacağımız çözüm yollarını tek tek uygulayarak iPhone’un sesini arttırabilir ve düzeltebilirsiniz. Aşağıda anlattığımız adımları sırasıyla deneyin, biri veya birkaçı yaşanan ahize sesi sorununuzu düzeltecektir.

iPhone Ahizeden Ses Gelmiyor – Çözüm Yolları

 • Öncelikle telefonunuzu kapatıp tekrar açınız. Sesi tekrar kontrol ediniz.
 • Telefonunuzu yeni aldığınızda üzerinde bir ekran koruyucu varsa bunu kaldırın.  Çünkü bu bir ekran koruyucu değil hoparlörü korumak için kullanılan bir jelatindir.
 • Telefonunuzda Ayarlar > Genel > Erişebilirlik menüsünde yer alan “Telefon Gürültüsünü Gider” seçeneğini pasif hale getirin. Bu işlem iphone ahize sesi yükseltme için yapılacak ilk çözümdür.
 • Daha sonra Ayarlar >  Genel > Erişilebilirlik > İşitme Cihazları yolunu izleyin ve İşitme Cihazları özelliğini aktif hale getirin. Bunu yaptığınızda yine ahize sesi yükselecektir.
 • Telefonunuzda 3. parti bir ekran koruyucu bulunuyorsa bunu kaldırın. Bu tür uygulamalar bazen alakasız sorunlara neden olabilmektedir.
 • Yukarıdaki çözüm yollarını yaptıktan sonra halen ahizeden ses gelmiyor ve az geliyorsa sorun yazılımsal değil fiziksel bir sorundan kaynaklanıyor demektir. En basit haliyle hoparlörde toz ve kir birikmiştir. Bir kulak temizleme çubuğu veya fiş fırçası yardımıyla burayı kirleri dışarı atacak şekilde temizleyin. Varsa alkol yoksa kolonya yardımıyla temizle işlemini daha iyi gerçekleştirebilirsiniz. Çoğu kişi bu yöntemle iphone ses sorununu çözmüştür.
 • iPhone ahizeden (hoparlörden) ses az gelmesi sorunu ile Apple servisine gittiğinizde sakız benzeri yapışkan bir maddeyi hoparlöre bastırılıp orada biriken kir temizlenmektedir. Bu yöntemi sizde şekersiz bir sakız yardımı ile evde yapabilirsiniz. Eğer yazılımsal bir sorun yoksa sakız ile hoparlörü temizlemek kesin çözüm olacaktır.

Eğer anlattığımız yöntemleri yaptığınız halde sorun devam ediyorsa yetkili bir servise telefonunuzu göstermenizi öneriyoruz.

Paylaş

64 yorum

 1. Arkadaşlar merhaba,6s var telefonum arandığında çalışıyo ses geliyor,lakin mesaj sesi gelmiyor video izlerken ses gelmiyor,ayarlardan ses e girip çaldırıyorum çıkıyor ama ayarlardan mesaj sesine girdiğimde sadece titriyor ses gelmiyor,whatsapdan sesli mesajları duyamıyorum ve arama geldiği zaman sadece hoparler ile duyabiliyorum,yani hoparlör çalışıyor demekki ama mesaj geldiğinde neden duyamıyorum yada neden video da duyamıyorum müzik açıyorum yine ses yok,yardımcı olabilirmisiniz lütfen

 2. Hocam allah razı olsun büyük yükten kurtardın beni servise yol gidecektim o kadar temizledim kolonyayla düzeldi cok teşekkürler ♥

 3. Iphone 6 kullanıyorum ahizeden ses hiç gelmiyor sesini açmak için tuşa basıyorum kulaklık yazıyor kulaklık girişini temizledim fakat düzlmedi yardımcı olabilirseniz sevinirim

 4. Benim telde iç hopörlerden ses gelmiyor 3 defa değiştirdim hoporler düzeliyor 1 hafta sonra geri gidiyor ses hoprlerden konuşuyorum hep ne yapabilirim kalıcı bir çözüm İçin

 5. Benim telefon da iPhone 6 ve karşıdan gelen sesi aramayı nerdeyse iki gündür duymuyorum kürdan kolonya ile kulak pamuğu yla temizledim teli açıp kapadım fayda etmedi lütfen yarımcı olurmusunuz

 6. Benim tel iPhone 6 bendede karşıdan gelen sesleri ikigündür duymakta zorluk çekiyorum yukarıda yazan bütün formulleri uyguladım bişey değişmedi lütfen yardımcı olun

 7. Salih Mutlu on

  Yukarıda yoruma çözüm yazan ” dozb ” nickli arkadaşa çok teşekkür ediyorum. Dediği gibi üste belirtilen ayarları açıp birde peçeteye, kulak pamuğuna kolonya damlatıp güzelce temizlerseniz sesin kısık gelmesi sorunu çözülecektir. Gerçekten çok sorun yaşıyorum çok az ses geliyorda ve peçeteye kolonya döküp temizledim artık sesi orjinal gibi çok iyi geliyor.

Yorumdan çık