iPhone açılmıyorsa bunun farklı nedenleri olabilir. iPhone’un açılmaması bazen basit bir şekilde çözülürken bazen de iPhone’u eski haline döndürmek için zorlu işlemler yapmanız gerekebilir. iPhone’un açılmamasının nedeni yazılımsal olabileceği gibi donanımsal da olabilir. Bu yazımızda “iPhone açılmıyor” sorunu için çözüm yollarını listeledik.

iPhone’un açılmama sorunu için önereceğimiz çözüm yollarını en basitten başlayarak listeliyoruz. Her bir adımı tek tek kontrol edip iPhone’u açmayı deneyin. Eğer açılmazsa sonraki adımı uygulayın.

Sıcaklık

iPhone’u elinize alın ve sıcak olup olmadığını kontrol edin. Eğer aşırı bir ısınma varsa bu birşeylerin ters gittiğinin göstergesidir. iPhone aşırı derece ısındığı zaman acil aramalar dışındaki her şeyi devre dışı bırakmaktadır. Cihazınızı serin bir ortama bırakarak soğumasını bekleyin. Ancak cihazınızını kesinlikle buz dolabına koymayın çünkü bu daha farklı sorunlara neden olabilir.

iphone sicaklik

iPhone’u Şarj Edin

iPhone’un açılmamasının sebebi şarjının bitmiş olmasından kaynaklanıyor olabilir. Öncelikle cihazını orijinal şarj adaptörü ile duvar prizine takarak şarj edin. Eğer imkanınız varsa başka bir şarj aletiyle de test etmeye çalışın. Veya bir PC yardımı ile şarj etmeye çalışın. 15-30 dakika şarjda kaldıktan sonra iPhone’u açmaya çalışın.

iphone sarj

 

iPhone’u Resetleyin

iPhone’u resetleme işlemi genel olarak birçok sorun için en basit ve kalıcı çözümü sağlamaktadır. Resetleme işlemi telefondaki verileri silmez, sadece telefonu baştan başlamaya zorlar.

 • iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ı resetlemek için: Ses Açma düğmesine basıp hemen bırakın. Ses Kısma düğmesine basıp hızlıca bırakın. Ardından, Apple logosunu görene kadar Yan düğmeyi(güç düğmesi) basılı tutun.
 • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ı resetlemek için: Apple logosunu görene kadar Yan düğmeyi(güç düşmesi) ve Ses Kısma düğmesini en az 10 saniye boyunca basılı tutun.
 • iPhone 6s ve önceki modeller’i resetlemek için: Apple logosunu görene kadar Ana Ekran(Home tuşu) düğmesini ve Yan (Güç düğmesi) düğmeyi en az 10 saniye boyunca basılı tutun.

iTunes Kurtarma Modu ile Yazılım Güncelleme

Yukarıdaki adımları yaptınız ancak halen iPhone açılmıyorsa, iPhone açılıyor ancak başlatma sırasında takılı kalıyorsa, başlatma sırasında kırmızı ya da mavi bir ekran çıkıyorsa aşağıdaki adımları yapın.

 • iPhone’u bir USB kablo yardımıyla iTunes’in yüklü olduğu bir bilgisayara bağlayın ve iTunes’i açın.
 • iPhone’u bilgisayara bağladıktan sonra açmak için zorlayın bulun için:
 • iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ta: Ses Açma düğmesine basıp hemen bırakın. Ses Kısma düğmesine basıp hızlıca bırakın. Ardından, kurtarma modu ekranı gelinceye kadar Güç Düğmesine basılı tutun.
 • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta: Güç düğmesine ve Ses Kısma düğmesine aynı anda basılı tutun. Kurtarma modu ekranı gelinceye kadar düğmelere basılı tutmaya devam edin.
 • iPhone 6s ve önceki modellerde: Hem Ana Ekran (home tuşu) düğmesine hem de Güç düğmesine aynı anda basılı tutun. Kurtarma modu ekranı gelinceye kadar düğmelere basılı tutmaya devam edin.

Not: Apple logosunu gördüğünüzde düğmeleri bırakmayın. Kurtarma modu ekranı gelinceye kadar düğmelere basılı tutmaya devam edin.

 • Geri yükleme ve güncelleme seçeneği ekranı açıldığında Güncelle seçeneğini seçin. Böylece iTunes, verilerinizi silmeden iOS’i yeniden yüklemeye çalışır.

iphone ios guncelleme

Not: İndirme işlemi 15 dakikadan uzun sürerse aygıtınız kurtarma modundan çıkar. Bu durumda yukarıdaki adımları tekrarlayın.

Paylaş

1 Yorum

 1. engin günaydın on

  sürekli yazılımla ayaklı sorun yaşıyordum telefonumla alakalı apple aradım garanti sürem bittiğini söylediler yönlendirme yaptılar özel servismiş ( VK Bilişim ) adamlar işlerine hakimdi çözdüler sorunumu inşallah sizede yardımcı olabilmişimdir

Yorumdan çık