Global ölçekli ürün fiyatı takibi yapan Prisync firması, iPhone 8 için kapsamlı bir araştırma yaptı. iPhone 8’in dünya ülkelerindeki satış fiyatları, ülkelerdeki asgari ücretle çalışan kişilerin iPhone 8 alabilmek için kaç saat çalışması gerektiği, ülkelerin alım gücü ve iPhone 7’ye göre iPhone 8’in ülkelerdeki fiyat artışı gibi birçok istatistiksel bilgiyi paylaştı.

Öncelikle şunu belirtelim ki Türkiye’nin durumu tahmin edebileceğiniz gibi hiç iç açıcı değil ve genelde listelerin son sıralarında yer alıyor.

iPhone 8 (64 GB)’in ülkelerdeki fiyatına baktığımız zaman Türkiye, Brezilya’dan sonra listenin sonunda yer alıyor. iPhone 8’in Türkiye fiyatı henüz belli olmasa da araştırmacı firma iPhone 7’ye uygulanan vergileri göz önünde bulundurarak Türkiye için 1172 Dolar fiyat etiketi belirlemiş. Listenin son sırasında yer alan Brazilya’da iPhone 8 fiyatı 1259$, listenin ilk sırasında yer alan ABD’de ise 699$ fiyat etiketi bulunuyor.

iphone 8 ulke fiyatlari

iPhone 8’in ülkelerdeki fiyatları belirlendikten sonra 31 ülke için alım gücü araştırılması yapılmış. iPhone 8 alım gücü sıralamasında Türkiye %10 ile 31 ülke içinde 27. sırada yer alıyor. Listenin ilk sırasında ise Lüksemburg bulunuyor.

iphone 8 ulke alim gucleri

Gelelim araştırmanın en can alıcı kısmına. Ülkelerin asgari ücretle çalışan vatandaşlarının iPhone 8 (64GB) alabilmek için kaç saat çalışmaları gerekiyor ? Avustralya 62 saatle listenin ilk sıranında yer alıyor. Lüksemburg 63 saat, Kanada 77 saat, Yeni Zelenda 79 saatle listenin üst sıralarında yer alan diğer ülkeler. Türkiye ise 377 saat ile listenin yine son sıralarında yer alıyor. Bu konu da en kötü ülke ise 1650 saatle Meksika.

iphone 8 ulke calisma saatleri

Araştırmanın diğer bir konusu ise iPhone 8 fiyatının iPhone 7’ye oranla fiyat artışı. iPhone 7 de oldukça pahalı satıldığı için bu konuda Türkiye çok kötü değil. Türkiye’deki fiyat artışı %26,98 olarak belirlenirken en yüksek fiyat artışı %29,56’lık artışla Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

 

Paylaş

Yorumdan çık