Ana sayfa BLOG iPhone 7 ve 7 Plus Eleştirel Yorumlarımız

iPhone 7 ve 7 Plus Eleştirel Yorumlarımız

0

Apple merakla beklenen yeni amiral gemisi iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ı 7 Eylül’de tanıttı. Çoğu kesim yeni iPhone modellerini beğenirken eksi yönleri maalesef görmezden geliniyor. Apple’ın yeni modellerini ve yeniliklerini eleştirel olarak yorumladık.

Apple’dan beklenen yeni ürünlerinde hep bir adım önde olması ve yeni teknolojiler sunmasıdır. Ancak iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın tanıtımda nedense Android’de uzun zamandır var olan özelliklerin iPhone 7 ve 7 Plus’da bulunması büyük alkış aldı. Bu da gösteriyor ki Apple artık ilklerin markası olmaktan çıkıyor. Android’den iPhone’a geçen özellikleri ve iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın eksik yönlerini sizler için listeledik.

1 . Çift Kamera

LG, HTC, Huawei gibi markalar birçok modelinde çift kamerayı kullandılar. Apple çift kamera konusunda biraz geç kaldı.

2. Suya dayanıklılık

Android tarafında birçok amiral gemisi IP68 sertifikasına sahip. IP68 sertifikası 1.5 metre su altında yarım saat su geçirmezlik anlamına geliyor. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ise IP67 sertifikasına sahip. Yani 1 metre altında suya dayanabiliyor. Samsung Galaxy Note 7‘nin kalemi S Pen bile IP68 sertifikasına sahipken iPhone 7/7 Plus IP67 ile yetinmiş durumda.

3. Depolama Alanı

Amiral gemisinde 32GB depolama alanını bir lütuf gibi sunan birde slayt gösterinde 16GB ile espri yapan Apple, bunu bir yenilik olarak sunuyorsa bizce bir şeyler ters gidiyor demektir. Ayrıca yeni renk seçeneği olan Jet Siyah için 32GB depolama alanı sunmayıp insanları 128GB depolama alanı almaya zorlaması gözünü para bürüdüğünü gösteriyor.

4. Stereo Ses

HTC‘nin uzun zamandır orta ve üst segment akıllı telefonlarında kullandığı Stereo Ses sonunda Apple’a geldi. Apple yine geriden takip etmeye devam etti.

5. OIS (Optik İmaj Sabitleme)

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus tanıtımında en fazla alkış alan özelliklerden biri de telefonların kamerasında bulunan OIS özelliği oldu. Aslında bakarsak bugün neredeyse bütün android amiral gemilerin kamerasında bu özellik mevcut. Hatta birçok orta segment android telefonda bile Optik imaj sabitleme özelliğini görmek mümkün.

6. Batarya

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın batarya bilgileri açıklanmadı. Akıllı telefonlarda en önemli şeylerden biri kuşkusuz batarya. Tanıtımda Super Mario Run bile tanıtılırken telefonun bataryasının konuşulmaması açıkçası bizi düşündürdü. Açıklanmasa da iPhone 7’de 1960 mAh batarya bulunduğu ve bu bataryanın iPhone 6s’den 2 saat daha fazla kullanım sunduğu belirtildi. Galaxy S7’de 3000 mAh batarya bulunduğu düşünülürse Apple yine geri kaldı diyebiliriz. Apple her ne kadar sistem optimizasyonu ile uzun kullanım sunsa da neden daha fazlasını yapmıyor diye eleştirmek lazım.

7. Yeni Renk Seçeneğinin Geceye Damga Vurması

Apple’ın yeni renk seçenekleri siyah ve jet siyah(parlak siyah) en fazla konuşulan yenilik oldu. Jet siyah rengini biz de beğendik ancak Apple’ın tanıttığı amiral gemisinde en fazla konuşulan özelliğin bir renk olması bizce hiçte iç açıcı değil. Ayrıca Jet Siyah iPhone 7 / 7 Plus alabilmek için en az 128GB depolama alanına sahip telefon almak yani ekstradan fazla para ödemeye zorlanmak Apple’ın küçük düşünüp büyük kayıplar yaşayacağının işaretçisi.

8. Wireless Kulaklık AirPods

Apple’ın yeni amiral gemileri iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’taki tek ilk ise wireless kulaklık oldu. Wireless kulaklık ne kadar batarya harcayacak göreceğiz. Ancak Airpods’un yani bir kulaklığın fiyatının bu kadar yüksek olması çok yanlış. Amerika’da 159$‘dan satılacak olan Airpods Türkiye’de üstüne eklenen vergilerle birlikle 779 TL‘den satılacak. Bir telefon fiyatına kulaklık almak için epeyi bir zengin olmak gerekiyor.

İnternette iPhone 7 ve iPhone 7 Plus hakkında birçok güzel yazı okuyabilirsiniz ancak biz birazda gerçekleri göstermek istedik. Yine de iPhone 7 / iPhone 7 Plus alınır mı derseniz ? Bu konu da yorumu size bırakıyor ve yorumlarınızı bekliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın