Mobil teknoloji konusunda büyük bir rekabet içinde olan Apple ve Samsung’un amiral gemileri Galaxy S7 ve iPhone 6S’i sizler için karşılaştırdık. Önceki Galaxy S7’yi iPhone 6s’e Tercih Etmeniz İçin 25 Neden yazımızda Galaxy S7’nin üstün özelliklerini paylaşmıştık. Şimdi ise iPhone 6S’in Galaxy S7’den daha iyi olan 21 özelliğini sizler için sıraladık.

1. Parmak izi Okuma

iPhone 6s’den bulunan parmak izi okuma sensörü Galaxy S7’den daha işlevsel çünkü daha fazla 3. parti uygulama ile uyumlu bir şekilde çalışıyor.

2. Şarj Bağlantı Noktası

iPhone 6s’in şarj bağlantı noktası daha işlevsel çünkü giriş kısmı 2 yönlü yani ters veya düz olayı yok. Özellikle karanlık ortamlarda girişi doğru yerleştirme gibi bir sıkıntı yaşanmıyor.

3. Sesli/Sessiz Anahtarı

iPhone’lar bulunan titreşim anahtarı sayesinde telefonunuzu direk olarak sessize alabilirsiniz. Gelen aramalar ve bildirimler sessize alınırken müziklerin, podcastlerin, videoların ve oyunların sesini duymaya devam edersiniz.

4. Sağlamlık

iPhone 6s Galaxy S7’ye göre daha sağlamdır. Özellikle Galaxy S7’nin arka kapağının cam yapıda olması düşmelere karşı telefonu savunmasız bırakıyor. Yapılan birçok sağlamlık testinde de iPhone 6s’in daha sağlam olduğu ispatlandı.

5. 3D Touch

iPhone ile hatatımıza giren güzel bir özellik olan 3D dokunmatik özelliği Galaxy S7’de bulunmuyor. 3D Touch özelliği oyunlarda daha fazla işlevsellik sağlarken uygulamaların kısayollarına rahatça erişmemizi sağlıyor.

6. Uygulama Marketi

Hiç kuşkusuz iOS işletim sisteminin Android’den daha iyi olduğu bir konu uygulama markettir. Birçok önemli uygulama öncelikle iOS’a geliyor ve Android kullanıcıları beklemek zorunda kalıyor. Ayrıca Apple uygulamaları markette yayınlamadan önce zorlu bir teste sokuyor ve güven vermeyen kalitesiz uygulamaların markete giriş yapmasını engelliyor. Android market ise birçok çöp uygulamayı bünyesinde barındırıyor.

7. Sınırlamalar

iPhone 6S’de bulunan sınırlamalar özelliği sayesinde ebeveynler çocuklarının iPhone’larını bazı uygulamalar için sınırlayabiliyor.

8. Aile Paylaşımı

iPhone’da bulunan Aile Paylaşımı özelliği sayesinde müzik ve uygulamarınızı 6 adet aile üyeniz ile paylaşabiliyorsunuz.

9. Taşıyıcı Firma Logosu

Samsung’un birçok telefonunun arka kısmında taşıyıcı firma (T-Mobile, Vodafone vb.) logosu da yer alırken iPhone’da sadece ve sadece Apple Logosu bulunur.

10. Hızlı Güncelleme

iPhone güncelleme konusunda Samsung’den daha hızlıdır. iOS güncellemeleri hem iPhone’un birçok modeline gelir hem de aynı anda gelir. Ancak android güncellemeleri önce Google’a daha sonra ise Samsung cihazlarına gelir ve ne zaman geleceği de bilinmez.

11. İkinci El Piyasası

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki iPhone’u kullandıktan sonra satmaya çalıştığınızda Samsung telefonlarına göre daha az değer kaybediyor.

12. Ses

iPhone 6s, Galaxy S7’ye göre daha zengin ve dolgun bir ses kalitesi sunan hoparlörlere sahip.

13. Hız

Yapılan hız testleri gösteriyor ki iPhone 6s, Galaxy S7’den daha hızlı. Ayrıca çoklu uygulamalarda daha başarılı.

14. Google Ekosistemi

Samsung işletim sistemi ve uygulama tarafında google ekosistemine bağımlıdır. Ancak Apple kendi ekosistemine sahiptir.

15. LTE (4G)

iPhone 6s, Galaxy S7’ye göre daha hızlı internet bağlantısı sağlamakta.

16. Tap to Top

iPhone 6s’de bulunan Tap to Top özelliği sayesinde bir internet sayfasında gezinirken ekranın üst kısmına iki kez dokunarak sayfanın başına dönebilirsiniz.

17.Apple Cihazları Arası Bağlantı

iPhone 6s ile Mac ve iPad cihazınıza bağlanabilir, metinlerinizi düzenleyebilir veya gelen aramalara iPad üzerinden cevap verebilirsiniz.

18. Metin Seçme

iPhone 6s ile seçtiğiniz bir metni Konuş özelliği ile sesli olarak dinleyebilirsiniz.

19. Gece Modu

iPhone 6S’de bulunan gece modu ile telefonunuzu düşük ışığa göre ayarlayabilirsiniz. Böylece gece karanlığında gözleriniz yorulmayacak uykunuz kaçmayacak.

20. Siri

Apple’ın sesli asistanı Siri hiç kuşkusuz Google Go’dan çok daha iyi ve işlevsel.

21. İncelik

iPhone 6S 7.1mm kalınlığa sahip iken Galaxy S7 7.9mm kalınlıkta.

Burada yazımızın sonuna geldik. Sizde yorum kısmından görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık