iPhone cep telefonları kalitesi ile milyonlarca kullanıcının tercihi. Her yıl duyurduğu yeni serileri ile de adından sıkça söz ettiren marka, 2021 yılının Eylül ayında duyurduğu 13 serisi ile de iddialı bir çıkış yapmıştı. Söz konusu serinin cihazları hala üstün performansla kullanılmaya devam edilmekte ve değerini korumakta. iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Mini de kalitesi ile değerini koruyan cep telefonlarından. Özellikle son çıkan modellerinin fiyatının yüksek olması ile birlikte, biraz daha ulaşılabilir seviyelerde satışı devam eden cihazların doğal olarak talibi de çok. Söz konusu cihazlar talep görmeye devam ederken, kur farkından dolayı fiyatları da yükselmekte ancak yine de tercih edilmeye devam ediliyorlar. Genel bir segment değerlendirmesi yaptığımızda, cihazların performans noktasında birçok rakibini geride bırakıyor olması bunun en önemli nedeni. Markanın kalite anlayışı ve ürünlerin uzun vadeli performansları bu bayrağın daha uzun yıllar taşınacağının da göstergesi.

iPhone 13 Pro ve 13 Mini cep telefonları hem fiyat hem de özellik olarak pek benzer cihazlar değil. İkisinin de kendine has ayrıcalıkları bulunmakta. Kullanıcılara sundukları ayrıntılar ile serinin farklı üyeleri olarak öne çıkmaktadırlar. Özellikle teknik ayrıntıları, güncellemeleri ve boyutlarındaki bazı ayrıntılar bu farkı belirlemektedir. Fiyat ayrımı da yaşayan bu iki cihaz, özellikle depolama noktasında değişen fiyat listeleri ile farklar sunmaktadır. Özellikle serinin lider cihazı 13 Pro Max’in bir gerisinde yer alan iPhone 13 Pro modeli, hem performansı hem de boyutları ile 13 Mini cihazından önde bir cep telefonu. Modellerin taşıdığı özellikleri ayrıntı inceleyerek iki cihaz arasındaki farkları daha iyi görüntüleyebiliriz.

iPhone 13 Pro

iPhone 13 pro cep telefonu, serinin büyük isimlerinden biri. Performans noktasında taşıdığı donanım özellikleri başta olmak üzere, kamera noktasındaki teknolojileri ile de tercih edilen bir cep telefonu. Cihazın ekran genişliği ve batarya hacmi de yine tercih edilme nedenlerinden bazıları olarak öne çıkmaktadır. Fiyat listesi olarak da serinin yine en pahalı cihazlarından biri ancak sunduğu performansın karşılığı denilebilir. iPhone 13 Pro’nun özelliklerine ayrıntılı şekilde göz atmak gerekirse:

Ekran

Ekran boyutu: 6.1 inç

Ekran / gövde oranı: %85.62

Ekran çözünürlüğü: 1170 x 2532

Ekran teknolojisi: OLED

Ekran yenileme hızı: 120 Hz

Ekran dayanıklılığı: Corning Ceramic Shield Glass

İşlemci

Chipset: Apple A15 Bionic

CPU frekansı: 3.2 GHz

Çekirdek sayısı: 6

Grafik işlemcisi: 5x Apple GPU

CPU üretim teknolojisi: 5 nm

RAM: 6 GB

AnTuTu skoru: 817.300

Batarya

Kapasite: 3095 mAh

Batarya teknolojisi: Lithium Ion

Hızlı şarj: 20W

Video oynatma: 20 saat

Müzik oynatma: 75 saat

Kamera

Ana kamera: 12 MP

İkinci arka kamera: 12 MP telefoto

Üçün arka kamera: 12 MP geniş açı

Ön kamera: 12 MP

DxOMark Camera (v4) skoru: 137

Tasarım

Ağırlık: 204 gram

Kapak gövde malzemesi: Cam

Çerçeve malzemesi: Paslanmaz çelik

Renk seçenekleri: Altın, gri, gümüş, mavi, yeşil

En: 71.5 mm

Boy: 146.7 mm

Kalınlık: 7.65 mm

13mini

iPhone 13 Mini

iPhone 13 Mini, sunduğu teknik donanım ile sınıfın orta segment cihazlarından biri. Kendi sınıfında orta segment olarak sayılsa da, diğer markalar ile karşılaştırıldığında yine ön plana çıkan kaliteli bir cihaz olduğunu görüyoruz. 5.4 inçlik ekranı, çok büyük boyutlarda mobil cihaz kullanmak istemeyenler için de ideal. İşlemcisinde ise Apple A15 Bionic ile üst düzey bir performansın habercisi. 4 GB RAM’i ise serinin “mini” ortağı olduğunu göstermektedir. 2425 mAh’lık batarya kapasitesi ise cihazın pil gücü noktasında biraz eksik olduğunu gösteriyor. Daha uzun süreli performans bekleyen kullanıcılar için yeterli bir seviye sunmayabilir. Ayrıca modelde iki adet arka kamera bulunmaktadır. Cihazın “mini” özelliklerinden biri de ağırlığı. 141 gram ağırlığı ile hafif bir mobil cihaz deneyimi sunan iPhone 13 Mini cep telefonun diğer özellikleri ise şu şekilde:

Ekran

Ekran boyutu: 5.4 inç

Ekran / gövde oranı: % 82.90

Ekran çözünürlüğü: 1080 x 2340

Ekran teknolojisi: OLED

Ekran yenileme hızı: 60 Hz

Ekran dayanıklılığı: Corning Ceramic Shield Glass

İşlemci

Chipset: Apple A15 Bionic

CPU frekansı: 3.2 GHz

Çekirdek sayısı: 6

Grafik işlemcisi: 4x Apple GPU

CPU üretim teknolojisi: 5 nm

RAM: 4 GB

AnTuTu skoru: 803.300

Batarya

Kapasite: 2425 mAh

Batarya teknolojisi: Lithium Ion

Hızlı şarj: 20W

Video oynatma: 13 saat

Müzik oynatma: 55 saat

Kamera

Ana kamera: 12 MP

İkinci arka kamera: 12 MP telefoto

Ön kamera: 12 MP

DxOMark Camera (v4) skoru: 130

Tasarım

Ağırlık: 141 gram

Kapak gövde malzemesi: Cam

Çerçeve malzemesi: Alüminyum

Renk seçenekleri: Beyaz, kırmızı, mavi, pembe, siyah, yeşil

En: 64.2 mm

Boy: 131.5 mm

Kalınlık: 7.65 mm

Paylaş

Yorumdan çık