Apple, bildiğiniz gibi cihazlarını pazarlarken ilk sırada cihazlarının güvenliğini vurgular. Hatta bir Apple etkinliğini izlediyseniz ve yeni bir iPhone modeli tanıtılıyorsa, defalarca şimdiye kadar ki en güvenli akıllı telefon diye lanse edilir. Ancak, yakın tarihli bir Hackathon yarışmasında, bazı Çinli beyaz şapkalı bilgisayar korsanları, Apple’ın iOS 15.0.2 çalıştıran iPhone 13 Pro’suna sadece bir saniyede girdi! Bu bir başarıydı ve bunun için 300.000$ nakit ödül aldılar.

iPhone 13 Pro 1 Saniyede Hacklendi!

Çin’de Tiangfu Cup olarak bilinen bilgisayar korsanlığı şampiyonası sırasında, bir değil iki bilgisayar korsanlığı takımı iPhone 13 Pro‘yu saniyeler içinde hacklemeyi başardı. Yarışmanın resmi web sitesine göre, yarışmaya katılan takımlar en son iOS 15.0.2 sürümünü çalıştıran iPhone 13 Pro’ya sızmak için mücadele ettiler.

iPhone 13 Pro’yu hacklemenin üç farklı ödülü vardı. Uzaktan kod yürütme (RCE) için ödül 120.000$, RCE artı korumalı alandan kaçış için ödül 180.000$ ve cihazın uzaktan jailbreak’i için ödül parası 300.000$‘idi.

Kazanan iki takım arasında iPhone jailbreak camiasının popüler isimlerinden Team Pangu, iPhone 13 Pro’yu 1 saniye gibi rekor bir sürede uzaktan jailbreak yapmayı başardı. Hacker grubunun Apple’ın en güvenli dediği iPhone 13 Pro’nun sistemine bu kadar hızlı ve zahmetsizce girebilmesi büyük bir şaşkınlık yarattı.

Çinli Kunlun Lab‘den başka bir ekip, iPhone 13 Pro’ya girmek için iOS 15 için Safari’deki bir güvenlik açığından yararlanmayı başardı. Aynı zamanda internet güvenlik şirketi Qihoo 360‘ın eski CTO’su olan Kunlun Lab’ın CEO’su, cihaza yalnızca 15 saniyede canlı olarak girdi.

Her iki takım da başarıları için büyük bir nakit ödül kazandı. Her iki takımında şirketin gelecekteki bir güncelleme ile düzeltme dağıtabilmesi için güvenlik açıkları hakkında Apple ile iletişime geçmeleri bekleniyor.

iPhone 13 Pro’nun bu kadar kısa bir sürede hacklenmesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Paylaş

Yorumdan çık