Apple, 10 Eylül’e gerçekleştirdiği lansmanda yeni modelleri iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max‘ı tanıttı. Uygun fiyat politikası ve yepyeni özelliklerle sunulan yeni iPhone modellerini sizler için detaylı olarak araştırdık ve iPhone 11 serisinin gizli kalmış az bilinen yeni özelliklerini listeledik.

iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max öncelikli olarak uygun fiyatları ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. iPhone 11 canlı renk seçenekleri, iPhone 11 Pro ve 11 Pro Max ise yeni yeşil rengiyle beğeni topladı. Kamera dizilimi sosyal medyada eleştirilere neden olsa da, Apple kamera tarafında epeyi çalışmış durumda. Gelin lafı fazla uzatmadan iPhone 11 ve iPhone 11 Pro’nun az bilinen özelliklerine hep birlikte bakalım.

Kamera

Android telefonlar kamera tarafında oldukça ilerlediler ve Apple bu alanda biraz geri kalmıştı. Ancak yeni iPhone modelleri gelişmiş kameralara sahipler. iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max, sahip oldukları üç arka kamera ile bizden beğeni aldı. 2x zoom özelliği sunan bu kameralar ile çekim yaparken Telefoto kameradan Ultra Geniş kameraya geçiş yaparak 4 kat optik zoom aralığına sahip olabilirsiniz.

iphone 11 kamera

Arka kameralar ile 60 fps (saniyede 60 kare) ile 4K video çekimi yapabilirsiniz. iOS 13 ile birlikte videoları da aynı fotoğraflarda olduğu gibi basitçe düzenleyebilirsiniz. Videoları döndürmek, kırpmak, efekt eklemek artık çok kolay olacak.

Yeni iPhone’lar Gece Modu özelliği ile geliyor. Artık loş ışıklarda çok daha iyi fotoğraflar çekebileceksiniz. Bunda kameraların teknik özellikleri ve yazılımsal geliştirmelerin katkısı büyük olsa da, arka tarafta yer alan gelişmiş True Tone flaşın da büyük payı var. Yeni iPhone’larda yer alan True Tone Flaş, Yavaş Senkron özelliğine sahip ve %36 daha fazla parlaklık sunuyor. Ayrıca Telefoto kamera %40 daha fazla ışık yakalamanızı sağlıyor.

iphone 11 gece modu

iPhone 11 serisinde yer alan Kamera uygulaması da artık daha işlevsel. Fotoğraf çektikten sonra Video’ya geçmek çok daha kolay. Aynı Snapchat ve Instagram’da olduğu gibi deklanşöre basılı tutarak direk video çekimi yapabilirsiniz. Ayrıca sola kaydırarak video çekimine devam edebilir, sağa kaydırarak fotoğraf çekimine geçiş yapabilirsiniz.

iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max’ın arka kameraları kadar ön kamerası da dikkat çekici özellikler ile geldi. Yeni 12 MP TrueDepth kamera, Apple’un Slofie olarak adlandırdığı saniyede 120 kare ağır çekim selfie videolar çekmenizi sağlıyor. Bununla beraber saniyede 60 kare 4K videolar da çekebilirsiniz. Üstelik şimdi fotoğraf çekerken iPhone’unuzu döndürdüğünüzde kamera otomatik olarak görüntüyü uzaklaştırıyor.

Sağlamlık

iPhone 11, iPhone 11 Pro ve 11 Pro Max, şimdiye kadar telefonlarda kullanılan en sağlam cam malzemeden üretildi. Moleküler seviyede iyileştirilme yapılan camlara, daha fazla dayanıklılık için çift iyon değişimi işlemi uygulandı.

Suya en dayanıklı iPhone modelleri. iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max, IP68 sertifikasına sahip. iPhone 11, 2 metre derinlikte 30 dakika suya dayanıklı yapıdayken, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max, 4 metre derinlikte 30 dakika suya dayanıklılar. Bununla birlikte yeni iPhone modelleri, çay, kola ve toza karşı dayanıklı yapıdalar.

iphone 11 ip68

Batarya

Apple’ın dediğine göre iPhone 11 serisi ile  Pil konusunda en büyük adım atıldı. iPhone 11 Pro ile 4 saat (iPhone XS’e göre), iPhone 11 Pro Max (iPhone XS Max’a göre) ile 5 saate kadar daha fazla pil ömrü sunuluyor.

iphone 11 batarya

iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max, 18W hızlı şarj özelliğine sahip. Ve ilk defa bu iPhone modelleri, kutudan hızlı şarj aleti ile çıkıyorlar.

Bununla birlikte yeni iPhone modelleri Qi kablosuz şarj özelliğine sahipler.

Ekran

iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max, Super Retina XDR ekranı ile şimdiye kadarki en parlak iPhone ekranına sahip. iPhone 11 güneşli ortamlarda 800 nit parlaklığa kadar, yüksek dinamik aralıklı içerikleri görüntülerken ise 1200 nit parlaklığa ulaşıyor.

iPhone 11 serisinde 3D Touch yerini Haptic Touch‘a bıraktı.

Kullanılan yeni ekran teknolojisi %15’e kadar daha fazla pil tasarrufu sağlıyor.

Performans

iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Max, A13 Bionic chipsete sahip. Bu chipset, şimdiye kadar bir akıllı telefonda yer alan en hızlı chip. 64 bit Fusion mimarisiyle geliştirilen bu chipte yer alan CPU’nun iki adet performans çekirdeği %20’ye kadar daha yüksek hızlara ulaşabiliyor. Ve %30’a kadar daha az güç kullanıyor. Dört adet verimlilik çekirdeği ise %20’ye kadar daha yüksek hızlara ulaşabilirken %25’e kadar daha az güç kullanıyor.

iphone 11 performans

Bir telefonda kullanılan en hızlı GPU (grafik işlemci) sahip olan yeni iPhone modelleri, %20’ye kadar daha yüksek hızlara ulaşabiliyor. Ve %40’a kadar daha az güç kullanıyor.

Ses

iPhone 11 serisi Dolby Atmos ve Uzamsal Ses özelliği sayesinde Sinemadakine yakın, etkileyici bir surround ses deneyimi sunuyor.

iphone 11 ses

iPhone 11 ve iPhone 11 Pro hakkında sizin düşünceleriniz neler?

Paylaş

Yorumdan çık