iPhone 11 ve iPhone 11 Pro Format Atma (Hard Reset)

iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max için format atma (Factory Reset) işlemini anlatacağız. iPhone 11 ailesine format atmak için iki farklı yöntem anlatacağız. Eğer telefonun ayarlar bölümüne erişebiliyorsanız, Ayarlar bölümünden hard reset (format) işlemini yapabilirsiniz. Eğer iPhone 11’in tuş kilidini unuttuysanız veya telefonunuz donduysa telefonun fiziksel tuşlarını kullanarak format atma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerine format atma işlemi aynı şekilde yapılmaktadır. Eğer telefonunuz ağırlaştıysa, tuş kilidini unuttuysanız ve iPhone etkin değil sorunu yaşıyorsanız, yaşadığınız bir sorunun çözümü format atma ile düzelecekse veya telefonunuzu satmayı düşünüyorsanız bu gibi durumlarda telefona format atmanız gerekebilir. Gelin şimdi iPhone 11 serisine nasıl format atılır detaylı olarak anlatalım.

İçindekiler

iPhone 11’e Ayarlar Menüsünden Format Atmak

Eğer telefonun Ayarlar menüsüne ulaşabiliyorsanız en pratik format atma yöntemi Ayarlar menüsünü kullanmaktadır.

  • Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil yolunu izleyin.
  • Açılan onay pencerelerinde onay verin ve format işlemini gerçekleştirin.

Yukarıda anlattığımız gibi Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil yolunu izlediğiniz zaman, telefonunuz fabrikadan ilk çıktığı ana geri döner. Yani telefonunuzdaki, tüm belgeler, fotoğraflar, uygulamalar, oyunlar, ayarlar vb. her şey silinir.

Fiziksel Tuşlar ile iPhone 11’e Format Atma

Eğer telefonunuz donduysa, tuş kilidini unuttuysanız, iPhone etkin değil hatası alıyorsanız bu yöntem ile iPhone 11’e format atmanız gerekir. Bu yöntem için bir iTunes (güncel) yüklü bir bilgisayara ihtiyacınız vardır.

  • Öncelikle bilgisayarınızı açın ve kablo yardımıyla iPhone 11’i bilgisayara bağlayın.
  • Bilgisayarınız iPhone ile bağlantı kurduktan sonra fiziksel tuşları kullanarak Restore mode veya DFU modu açmaya çalışacağız.
  • Hızlı bir şekilde sırasıyla Ses Açma tuşuna basıp parmağınızı çekin, Ses Kısma Tuşuna basıp parmağınızı çekin ve Güç Tuşuna basıp basılı tutun. Güç tuşundan parmağınızı çekmeyin.
  • Ekrana en son iTunes bağlantı resmi çıkana kadar elimizi güç tuşundan çekmeyeceğiz. Ekrana öncelikle kapatma ekranı çıkacak, ekran kararacak, apple logosu çıkacak ve son olarak iTunes bağlantı ekranı çıkacaktır. iTunes bağlantı ekranı çıktıktan sonra elinizi güç tuşundan çekebilirsiniz.

iphone 11 dfu mode recovery mode

  • Buradan itibaren format atma işlemini iTunes üzerinden gerçekleştireceksiniz. Zaten iPhone ekranında iTunes resmi çıktığı zaman, bilgisayarınızda açık olan iTunes üzerinde de Geri Yükle (Restore) ve Güncelleme (Update) seçeneği karşınıza çıkacak.
  • Restore (Geri Yükle) seçeneğini seçin ve açılan ekranda Restore and Update (Geri Yükle ve Güncelle) seçeneğini seçin.

restore iphone

  • Bu aşamada iPhone sıfırlama işlemi başlayacak ve iTunes ekranında ilerleme çubuğunda görebileceksiniz. Bu aşamada sabırla bekleyin ve iPhone’u bilgisayardan kesinlikle çekmeyin.
  • İşlem bittikten sonra iPhone, fabrika ayarlarına dönmüş bir şekilde açılacaktır.

Yorum yapın