iPhone halihazırda basit bir hesap makinesi uygulamasına sahiptir ancak iPad‘de dahili bir hesap makinesi bulunmamaktadır. iPhone’un sahip olduğu hesap makinesi basit işlemler ve bazı bilimsel hesaplamalar için ideal olsa da, bu hesap makinesinden sıkılmış olabilir veya daha farklı matematik sorularını çözmek için gelişmiş bir hesap makinesine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yazımızda iPhone, iPad ve Apple Watch için en iyi hesap makinelerini sizler için listeledik.

iPhone’un Kendi Hesap Makinesi

Eğer iPhone kullanıyorsanız iPhone’un kendi hesap makinesi toplama, çıkarma, bölme, çarpma gibi basit işlemler için yeterli olacaktır. Ayrıca telefonu yan çevirdiğiniz anda, tanjant, kotanjant, cosinus, sinus, kare kök, parantez işlemi gibi birçok matematik işlemine erişebilirsiniz. Ancak iPad’de maalesef bu hesap makinesi uygulaması yoktur. Ayrıca  bu uygulama geri dönüş gibi işlemlerde oldukça kısıtlıdır.

iphone hesap makinesi

Basit işlemler için yeterli olan iPhone’un kendi makinesinin neyse ki App Store’de birçok başarılı alternatifi bulunmaktadır. İşte en iyi iOS hesap makinesi uygulamaları.

Calzy

calzy2

 

Calzy, iPhone, iPad ve Apple Watch ile sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz, birçok gelişmiş özellik sunan bir hesap makinesi uygulamasıdır. Uygulama ile günlük hesap işlemlerini yapabileceğiniz gibi ekrana uzun basılı tutarak bilimsel hesaplamalara geçiş yapabilirsiniz. Calzy’nin en sevilen özelliği ise Bellek Alanı‘dır. Bellek Alanı sayesinde yaptığınız hesaplamaları bellek alanına taşıyabilir, ihtiyacınız olduğu zaman bu işlemlere tekrar geri dönebilirsiniz. Uygulama 65 farklı dilde destek sunmaktadır.

Calzy indir

PCalc

pcalc

PCalc, 10$ fiyata sahiptir. Ancak en gelişmiş hesap makinesi özelliklerine sahip olduğu ve normal hesap makinelerinin fiyatı düşünüldüğü zaman bunun çok olmadığı görülmektedir. iPhone ve iPad ile uyumlu olan uygulama Apple Watch’de de çalışmaktadır.

Kendini App Store’deki en iyi hesap makinesi olarak tanımlayan PCalc, bilim adamları, mühendisler, öğrenciler, programcılar ve gerçekten zengin özelliklere sahip bir hesap makinesi arayan herkesi hedefleniyor.

PCalc indir

Photomath

Photomath

Photomath, bu listedeki diğer uygulamalardan daha farklı çalışıyor. Hem iPhone hem de iPad de çalışan Photomath uygulaması, cihazınızın kamerasına gösterdiğiniz matematik problemlerini sizin yerinize çözüyor. Matematik problemlerini çözen uygulama ayrıca yapılan işlem adımlarını da tek tek gösteriyor. Doğru bir şekilde kullanılması durumunda öğrenciler için oldukça yararlı bir matematik uygulaması.

Hesap makinesi olarak da kullanılabilen Photoath, kamera aracılığıyla aritmetik, trigonometri, kesirli sayılar, ondalıklı sayılar, köklü sayılar, ikinci dereceden denklemler ve daha birçok farklı matematik sorularını çözebilmektedir. Uygulamanın el yazısını da tanıdığının altını çizelim.

Photomath indir

Calcbot 2

calcbot2

Ücretsiz olan Calcbot 2, hem gelişmiş hesap makinesi hem de birim dönüştürücüdür. Gelişmiş bir hesap makinesi olan Calcbot 2, Geçmiş Bandı özelliği ile tüm işlemlerinizi geçmişinize kaydeder ve daha sonra kullanmak istediğinizde bunları görmenizi sağlar.

Calcbot 2, otomatik güncellenen döviz kurları da dahil olmak üzere, 22 farklı kategoride 500’den fazla birim için dönüştürme yapmanızı sağlamaktadır.

Calcbot 2 indir

Tydlig

tydlig

Tydlig, her şeyden önce farklı tasarıma sahip bir hesap makinesidir. Uygulama kendi sayfasında dediği gibi, hesap makineleri 1970’lerden beri hep aynı düzende kaldı, neden bu düzeni değiştirmeyelim ki. Tydlig uygulamasını açtığınızda sizi boş bir tuval karşılar. İşlemlerinizi burada yapabilir ve matematik işlemlerinin sonuçlarını grafikte görebilirsiniz. Daha derin hesaplamalar için gerçek zamanlı grafik, banka faiz oranları ve trigonometrik fonksiyonlar gibi işlemleri yapabilir ve bunları görselleştirebilirsiniz.

Tydlig uygulamasının en güzel yanı, yazdığınız bir matematik işleminde rakamlardan birini değiştirerek işlemin sonucunun ve değişkenlerin nasıl değiştiğini görebilmenizdir. Yaptığınız değişikler grafiğe de yansımaktadır.

Tydlig indir

Archimedes Calculator

Archimedes Calculator

Patrick Pijnappel ve Niels Andriesse tarafından geliştirilen Archimedes Calculator (Arşimet Hesap Makinesi), iPhone ve iPad’e grafik hesap makinesi deneyimi getiriyor. Arşimet, 21. yüzyıl için yeniden icat edilen grafik hesap makinesidir.

Archimedes hesap makinesi, dahili formül kütüphanesine sahip ilk hesap makinelerinden biridir. Bir formül seçmek ve değişkenleri doldurmak oldukça basittir. Yanıt otomatik olarak hesaplanır.

Archimedes Calculator indir

Calcularium

Calcularium

Calcularium uygulaması ile ekrandaki tuş takımını kullanarak hesap yapabileceğiniz gibi telefonun kamerasını kullanabilir veya Siri ile sesli komutlar vererek matematik işlemlerinizi yapabilirsiniz. Gelişmiş hesap makinesi özelliklerine sahip olan bu uygulama ayrıca birim dönüştürme, döviz kurları ve hatta basit program fonksiyonları çözmenizi sağlamaktadır.

Calcularium indir

Sizce en iyi hesap makinesi hangisi? Siz de yorum kısmında favori hesap makinenizi önerebilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık