WWDC 2022’de duyurulan iOS 16, iPhone kullanıcılarına çok sayıda harika ve uzun süredir beklenen özellikleri getiriyor. Bu özellikleri hemen deneyimlemek isteyen kullanıcılar ise cihazlarına iOS 16 Beta’yı yükledi. Ancak diğer beta sürümlerinde olduğu gibi bu beta sürümde de bazı sorunlar bulunmakta. Eğer iOS 16’dan iOS 15’e geçmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

iOS 16’dan iOS 15’e geçme işlemine başlamadan önce bilmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor ve bunlara dikkat etmeniz lazım:

  1. iOS 16 geliştirici beta sürümünü yüklemeden önce iPhone’unuzu yedeklediyseniz, ‌‌iOS 16 yazılım beta profilini kolayca kaldırabilir ve yedeği geri yükleyebilirsiniz. Veri kaybı olmayacaktır. Bununla birlikte cihazınızı yedeklemeyi unutmuş olsanız bile, iOS 16’dan iOS 15’e geri dönebilirsiniz. Ancak, iPhone’unuzu orijinal durumuna geri yükleyemeyecek ve verilerinizi kaybedeceksiniz.
  2. iOS 16 beta sürümünden iOS 15’e geçmeden önce de iPhone’unuzu yedeklediğinizden emin olun. iOS 16 beta yedeklemesini iOS 15 çalıştıran bir cihazda kullanamazsınız, ancak gerekirse belirli verileri manuel olarak geri yükleme şansınız olacaktır.

Kurtarma Modunu Kullanarak iOS 16’dan iOS 15’e Geçme

Kurtarma Modu, uzun süredir iPhone’unuzdaki sorunları tanılamanıza ve düzeltmenize olanak tanıyan güvenilir bir sorun giderme aracı olmuştur. Ayrıca, bir yazılım beta profilini silmenize ve beta sürümünden iOS’un en son kararlı sürümüne geçmenize olanak tanır. Şimdi gelin adım adım bu işlemi anlatalım.

  1. Bir kablo yardımı ile iPhone’ununuzu bilgisayar veya Mac’e bağlayın.
  2. Bilgisayarınızda iTunes‘i açın. (Finder-Mac)
  3. Ardından, iPhone’unuzu kurtarma moduna alın. Bunun için Sesi Açma düğmesine basıp hemen bırakın. Ardından, Sesi Kısma düğmesine basın ve hızlıca bırakın. Daha sonra, kurtarma modu ekranını görene kadar Güç Düğmesini basılı tutun.
  4. Bunu yaptığınızda, bilgisayar ekranınızda “iPhone’da güncellenmesini veya geri yüklenmesini gerektiren bir sorun var” yazan bir açılır mesaj göreceksiniz. Açılır pencereden iPhone’unuzu silmek ve iOS 15’in en son genel sürümünü, yani iOS 15.5’i yüklemek için Geri Yükle‘ye tıklayın.itunes restore
  5. Ardından, ekranda sizden işlemi onaylamanızı isteyen başka bir açılır pencere belirecektir. Devam etmek için Geri Yükle ve Güncelle‘ye tıklayın.itunes restore update
  6. Son olarak, Apple’ın hüküm ve koşullarını kabul edin, iTunes en son iOS 15.5 güncelleme dosyalarını indirmeye başlayacaktır.itunes restore update agree
  7. Bu kadar! Şimdi, geri yükleme işlemi tamamlanana kadar sabırla beklemeniz gerekiyor. Cihazınızı başarıyla geri yükledikten sonra, iOS 16 beta’yı yüklemeden önceki en son iOS 15 yedeklemesini geri yükleyin.

itunes yedekten geri yukleme

 

Paylaş

2 yorum

Yorumdan çık