iOS 16.1 güncellemesiyle Apple, Face ID’li modeller de dahil olmak üzere (iPhone 11, iPhone 12, iPhone 13, iPhone 14, iPhone XR, iPhone 12 mini ve iPhone 13 mini), durum çubuğunda iPhone’un kalan pil miktarını yüzdelik olarak görmenizi sağlayacak. Biz de bu yazımızda iOS 16.1 Beta sürümü üzerinden iPhone pil yüzdesi gösterme nasıl yapılır resimli olarak anlatacağız.

Şimdiye kadar, iPhone pil yüzdesi gösterme seçeneği yalnızca iPhone X öncesi modellerde ve çentiksiz iPhone SE modellerinde mevcuttu. iOS 15 çalıştıran ve Face ID’ye sahip yeni bir iPhone modeline sahip kullanıcılar, durum çubuğunda pil simgesini görebiliyor ancak yüzdesel olarak ne kadar bataryaları kaldığını göremiyorlardı. Pil yüzdesini görüntülemek için Kontrol Merkezi’ni kaydırmak veya pil widget’ını kullanmanız gerekiriyordu. Neyse ki iOS 16.1 güncellemesi ile artık tüm iPhone modellerinde pil yüzdesini durum çubuğunda görmek mümkün hale geldi.

iPhone Pil Yüzdesi Gösterme

  1. iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Aşağı kaydırın ve Pil seçeneğine dokunun.
  3. Pil Yüzdesi seçeneğini aktif hale getirin.

iphone pil yuzdesi gosterme ios 16

Hepsi bu kadar. Artık hem Kilit Ekranı’nda hem de Ana Ekranlarınızdaki pil simgesinin içinde yüzdesel olarak pil seviyesi göreceksiniz. Bu da bir bakışta pil durumu hakkında kolayca fikir edinmenizi sağlayacak.

Pil simgesi, pilin durumuna ve iPhone’un duvar kağıdının rengine göre renk değiştirir. Örneğin, şarj olurken pil simgesi yeşile döner ve bir şarj göstergesi gösterir. Şarj %20’nin altına düştüğünde pil simgesi kırmızı renkte olacaktır.

iOS 16 güncellemesiyle bazı çentikli iPhone modellerinde pil yüzdesi özelliği yoktur. Ancak hemen arkasından gelecek olan iOS 16.1 güncellemesiyle bu özelliğe tüm iPhone modelleri kavuşacak.

Paylaş

Yorumdan çık