Apple her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni işletim sistemlerinin kullanım oranlarını açıkladı. Apple’ın geliştiriciler sayfasında paylaştığı raporlara göre iOS 15, tüm iPhone’ların %74‘üne gönderildi ve %63‘lük kullanım oranına ulaştı. iPadOS 15’in kullanım oranı ise %49’a yükseldi. Detaylar haberimizde.

Çoğu kullanıcının bir iPhone’u tercih etmesinin nedeni uzun yıllar büyük iOS güncellemelerini alacak olmasıdır. Android tarafında ise bu süre genellikle 2-3 yılla sınırlı kalmaktadır. Apple, 11 Ocak’ta kendi resmi websitesinden iOS 15 ve iPadOS 15’in dağıtım ve kullanım oranlarını açıkladı. Rakamlar oldukça iyi ancak bir önceki sürüm olan iOS 14’ün ulaştığı rakamların halen çok gerisinde.

Paylaşılan raporlara göre 11 Ocak itibariyle, tüm iOS cihazlarının yaklaşık %63’ü iOS 15 kullanıyor. Raporda iOS 15 uyumlu cihazların oranı ise %74 olarak açıklandı. Yani bazı kullanıcılar cihazları iOS 15 uyumlu olmasına rağmen halen önceki sürümleri kullanmaya devam ediyor. iOS 14’ün kullanım oranı ise geçen yıl %81’di. Dağılıma bakıldığında ise kullanım oranları şu şekilde: iOS 15 %63, iOS 14 %30, daha önceki sürümler ise %7 oranında kullanılıyor.

Raporda ayrıca iPadOS 15‘in de kullanım oranları açıklandı. Buna göre tüm cihazların %57’sine iPadOS 15 güncellemesi gitti, iPadOS’un kullanım oranı ise %49 olarak açıklandı.

Apple’ın paylaştığı tüm rapora buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık