Apple yeni işletim sistemi iOS 11’i WWCD17 etkinliğinde tanıttı. iOS 11, Apple’ın şimdiye kadar ki işletim sistemi güncellemelerinde en fazla yenilik sunacak olan işletim sistemi olma özelliğini de taşıyor. iOS 11 ile gelen yeni özellikleri sizler için listeledik.

1. Siri Yenilendi

Apple’ın sesli asistanı Siri yenilendi. Siri’de ilk dikkat çeken şey konuşması. Eski robotik konuşma yerine Siri artık insan sesine daha yakın konuşabiliyor.

Siri birçok dilde çeviri yapma özelliğine kavuştu. Şuan Beta sürümü yayınlanan iOS 11’de İngilizce’den fransızca, ispanyolca, italyanca, almanca ve Çince gibi dillere sesli olarak çeviri yapabiliyor. Umarız iOS 11’in tam sürümünde bu özellik Türkçe içinde gelir.

Siri’nin 3. parti uygulamalarla olan etkileşimi iOS 11 ile daha fazla olacak.

Siri, artık sadece sesli komutlarla değil yazışma desteği ile de komut alabilecek.

ios11 siri

2. Denetim Merkezi

iOS 11 ile denetim merkezi artık tek sayfada ve birçok yeni özelliğe sahip. Denetim Merkezini açtığınız zaman ilk dikkat çeken şeylerden biri 3D dokunmatik özelliğinin gelmesi. Hemen tüm denetimlere uzun basarak hızlı menülere erişebiliyorsunuz. Ayrıca Ayarlar bölümünden Denetim Merkezini dilediğiniz gibi kişiselleştirip istediğiniz kısayolları Denetim Merkezine ekleyebiliyorsunuz.

ios11 denetim merkezi

3. iMessage’ye Yepyeni Özellikler

Apple, mesajlaşma uygulaması iMessage için epeyi bir yeni özellik getirmiş durumda. Bu alandaki en dikkat çekici özellik ise kişiler artık iMessage üzerinden birbirine Apple Pay ile para gönderip alabilecekler.

ios11 imessage

iOS 11 ile iMessage’e gelen bir diğer yenilik ise daha kullanışlı bir mesajlaşma ekranı. Sayfanın alt kısmında bulunan sekmeler oldukça kullanışlı. Bununla birlikte mesaj olarak gönderebileceğiniz birçok yeni animasyon iOS 11 ile birlikte sizleri bekliyor.

4. Yenilenen App Store

Apple, uzun bir süre sonra App Store’nin tasarımında yenilik yaptı. iOS 11 ile gelen bu yeni tasarım kullanıcılarını oldukça sevindireceğe benziyor. Yeni App Store, modern ve kullanışlı bir yapıya bürünüyor. App Store’yi açtığınız zaman altta Bugün, Oyunlar, Uygulamalar, Güncellemeler ve Arama sekmeleri sizi karşılıyor.

ios11 app store

Oyun ve Uygulama sekmelerinde, Apple’ın öne çıkardığı oyun ve uygulamalar, en popüler uygulamalar vb. kategoriler yer alıyor. Bununla birlikte Oyun ve Uygulamaların sayfaları da yenilenerek daha modern ve kullanışlı bir hale getirilmiş.

5. Bildirim Merkezi

iOS 11’in yeni özelliklerinden biri de Birleştirilmiş Bildirim Merkezi. Artık kilit ekranında tüm bildirimlerinize kolayca erişebileceksiniz. Çünkü aynı türden olan bildirimler kategorilere ayrılarak birleştiriliyor.

6. Sürüş Modu

Apple, günümüzün en önemli sorunlarından biri olan araç kullanırken telefonla uğraşan kullanıcılara iOS 11 ile çözüm olmak amacıyla yeni Sürerken Rahatsız Etme modunu geliştirdi. Bu özellik araç hareket haline geçtiğinide otomatik olarak devreye girebilecek ve gelen bildirimler gözükmeyecek. Bu özellik Siri veya Denetim Merkezinden kapatılabilecek. Bu yeni özellik ile trafik kazalarının önüne geçilmesi bekleniyor.

ios11 surus modu

7. Apple Files

Android’de bulunan Dosya Yöneticisi benzeri bir uygulamaya iOS 11 ile Apple kullanıcıları kavuşuyor. Artık iCloud ve 3. parti uygulamalardaki tüm dosyalarınıza tek bir yerden erişebileceksiniz.

8. Apple Haritalar Yenilendi

Haritalar uygulaması günümüzün en işlevsel uygulamaları arasında yer alıyor. iOS 11’in yeniliklerinden biri de Apple Haritalar için olacak. Artık Apple Haritalar daha detaylı bilgiler sunacak. Bununla beraber Apple Haritalar’a şerit takip özelliği, büyük şehirlerde bulunan alışveriş merkezlerinin kat planları ve bulunduğunuz bölgenin hız sınırları da Apple Haritalar’a eklenecek olan yeni özellikler olacak.

ios11 haritalar

9. Canlı Fotoğrafları Düzenleme

Apple kullanıcılarının en sevdiği özelliklerden biri Canlı Fotoğraflardır. iOS 11’in yeniliklerinden biri de Canlı Fotoğrafları düzenleme özelliği. Artık Canlı fotoğrafları istediğiniz gibi kırpabilir, sesini kapatabilir, döngü/sıçrama ve uzun pozlama efektleri verebilirsiniz.

10. QR Kod Desteği

iOS 11 ile birlikte Kamera uygulaması içine dahili QR Kod desteği geliyor. Yani QR Kod’u okutmak için 3. parti bir yazılıma ihtiyaç duymadan telefon kameranızı kullanabileceksiniz.

12. Ekran Video Kaydı

iPhone kullanıcılarının en büyük sıkıntılarından biri ekran videosu kaydetmedir. Samsung’un yeni cihazlarında dahili olarak bulunan ekran kaydetme özelliğinin bir benzeri iOS 11 ile geliyor. Böylece ekranda bulunan görüntüleri kaydedebilecek ve onlarla GİF’ler oluşturabileceksiniz.

13. Ekran Görüntüsü Alma ve Özelleştirme

Çoğu android telefonda bulunan ekran görüntüsü aldıktan sonra hemen düzeltme, kırpma gibi özellikler iOS 11 ile Apple kullanıcılarına da geliyor. Artık ekran görüntüsü aldıktan sonra resimleri düzenlemek için Kamera Rulosuna gitmek zorunda kalmayacaksınız.

14. iPad için Çoklu Seçim ve Sürükleme

Bildiğiniz gibi iOS’da birden fazla dosyayı seçip sürükleme özelliği bulunmuyor. Ancak iOS 11 ile birlikte bu özellik iPad’e geliyor. Artık birden fazla uygulama kısayolunu seçip aynı klasör içine atabilirsiniz.

15. Tek Elle Kullanılabilen Klavye

ios 11 klavye

iPhone 6 ile birlikte büyüyen ekranla birlikte klavyeyi tek elle kullanmak oldukça zorlaştı. Bunun için Apple iOS 11 ile getirdiği yeni bir özellik sayesinde klavyeye tek elle kullanım özelliği getirdi. Ayrıca telefonu kullandığınız elinize göre sağa veya sola dayalı şekilde tek elle kullanım moduna geçirebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap