Apple bugün resmi web sitesi üzerinden iOS 11.3 ile gelecek olan yeni özellikleri paylaştı ve aynı zamanda iOS 11.3 beta programının başladığını duyurdu. iOS 11.3 Beta programı geliştiriciler için açık durumda. Peki iOS 11.3 ile bizleri bekleyen yenilikler neler.

Batarya ve Performas

Hiç kuşkusuz her iPhone kullanıcısının sabırsızlıkla beklediği Batarya ve Performans özellikleri iOS 11.3 ile birlikte gelecek. Artık Ayarlar > Pil sekmesinden bataryanın sağlık durumu öğrenilebilecek ve servise götürülmesi gerektiği bilgileri bulunacak.

iPhone kullanıcıların büyük şikayet ettiği iPhone’ların yavaşlamasına neden olan performans düşürme işlemleri de artık manuel olarak ayarlanabilecek. İşlemci hızını düşürme özelliği artık kapatılabilecek.

4 Yeni Animoji

iPhone X ile birlikte gelen Animojilere 4 yeni animoji daha ekleniyor. Aslan, Ejderha, Kuru kafa ve Ayıcık. Bu yeni animojiler tahmin edebileceğiniz gibi sadece iPhone X’e gelecek.

Artırılmış Gerçeklik ARKit 1.5

iOS 11.3 ile gelen en dikkat çekici yeniliklerden biri de ARKit 1.5. Apple yeni iOS versiyonuyla beraber Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) özelliğini bir üst seviyeye çıkarmaya hazırlanıyor. 2 boyutlu nesneler, dik yüzeyler, düzensiz şekillere sahip nesneler ARKit 1.5 ile tanımlanabilecek.

Geliştiricilerin işini kolaylaştıracak olan bu yenilik sayesinde artık çok daha farklı uygulamalar karşımıza çıkabilir.

Business Chat (Ticari Sohbet) Özelliği

iPhone X Apple Business Chat 01232018

Business Chat özelliğinin ülkemize gelmesini şuan beklemiyoruz ancak ilerleyen zamanlarda bu özelliği kullanacak kurumsal firmalar olabilir. Business Chat özelliği ile artık kişiler firmaları telefonla aramak yerine uygulama üzerinden mesajlaşarak iletişim kurabilecek ve yine uygulama üzerinden rezervasyon yapıp Apple Pay ile ödeme yapabilecekler. Apple, Business Chat özelliğinin Beta aşamasında Hilton, Wells Fargo, Lowe’s, Discover firmalarla çalışacağını açıkladı.

Sağlık Kayıtları

iPhone X Health Records screen 01232018

Apple, iOS 11.3 ile Sağlık uygulamasına yeni özellikler katacak. iPhone kullanıcıları artık Sağlık uygulamasına gittikleri hastaneleri, kullandıkları ilaçları, muayene sonuçlarını, raporlarını kayıt edebilecekler. Ayrıca bu konuda Apple, kullanıcı verilerinin şifrelendiğini ve kullanıcı izni olmadıkça paylaşılmayacağını da garanti ediyor.

iOS 11.3’ün Diğer Yenilikleri

  • Apple Music’e klip desteği gelecek ve reklamsız olacak.
  • Haberler uygulamasına Video bölümü eklenecek ve önemli videolar izlenebilecek.
  • HomeKit uygulamasına doğrulama sistemi gelecek.
  • AML (Gelişmiş Mobil Lokasyon) desteği geliyor. Bu özelliği destekleyen ülkelerde, acil durumlarda konum bilginiz güvenlik birimlerine iletilebilecek.

iOS 11.3 Çıkış Tarihi

Apple, iOS 11.3’in çıkış tarihini net olarak vermedi ancak 2018’in Bahar ayını işaret etti. Ancak haberin başında belirttiğimiz gibi iOS 11.3’ün beta programını bugün başladı.

iOS 11.3 Hangi Cihazlara Gelecek

iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, 12.9 inç iPad Pro, 2. nesil 12.9 inç iPad Pro, 1. nesil 10.5 inç iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro, iPad Air 2, iPad Air, iPad 5. nesil, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2 ve iPod Touch 6. nesil.

Paylaş.

Yorum Yap