Apple dün merakla beklenen ve daha önce test sürümlerini paylaştığı iOS 10.3 güncellemesini iPhone, iPad ve iPod Touch için yayınladı. iOS 10.3 birçok yeni özelliği de beraberinde getirdi. iOS 10.3’ün özellikleri ve getirdiği tüm yenilikleri sizler için hazırladık.

iOS 10.3 Özellikleri

iOS 10.3 ile birlikte gelen yeni özellikleri detaylı olarak anlatacağız. Öncelikle 10.3 ile gelen özelliklerin başlıkları şu şekilde: Yeni Dosya Sistemi, AirPod’umu Bul,Uygulama Animasyonları, CarPlay, iCloud depolama alanı gösterimi, Uyumsuz Uygulamalar listesi, Apple Kimlik Profili, SiriKit, HomeKit, Haritalar, Yeni Uygulama İkonu, iPad Klavye, iTunes film kiralama gibi yenilikler sizleri bekliyor.

Yeni Dosya Sistemi

iOS 10.3 güncellemesi ile Apple’ın geçen yıl WWDC’de tanıttığı yeni dosya sistemi Apple File System (APFS) kuruluyor. Bu yeni dosya sistemi Flash /SSD depolama alanı düşünülerek optimize edilmiş ve daha iyi performans vermesi bekleniyor. Ancak yeni dosyalama sistemine geçileceği için Apple güncelleme öncesi kesinlikle yedek almanızı öneriyor.

AirPod’umu Bul

Apple’ın iPhone 7 ile birlikte satışa sunduğu kablosuz kulaklık AirPod için AirPod’umu Bul uygulamasını geliştirdi. Küçük ve oldukça pahalı olan AirPod’ları kaybetmek korkulu bir rüya olacağı için yeni 10.3 güncellemesi ile gelen en iyi yeniliklerden biri bu özellik diyebilir. Artık iPhone’umu Bul özelliği içinden AirPod’umu Bul özelliği de kullanılabiliyor. Cihazın en son Bluetooth’a bağlandığı nokta tespit edilebiliyor ve cihazdan bir ses çıkması sağlanıyor.

Yeni Uygulama Animasyonları

iOS 10.3 ile gelen yeni özelliklerden biri daha doğru düzeltmelerden biri uygulama animasyonlarında yapılmış. Uygulamaları açıp kaparken ekranda gösterilen ön izlemeler biraz küçültülmüş ve köşeleri daha yuvarlak hatlara sahip olmuş. Bu yeni görüntü daha şık olmuş diyebiliriz.

HomeKit

iOS 10.3 ile HomeKit’e yeni bir özellik geldi. Artık ışık anahtarları programlanabiliyor.

SiriKit

SiriKit, diğer uygulamaların Siri’ye erişmesini sağlıyor. Uber gibi uygulamaların Siri’ye erişip sizi bilgilendirmesi sağlanıyor. Buna ek olarak, Siri’yi destekleyen bir arabanız varsa, yakıt seviyesini ve kilit durumunu kontrol edebilir veya ışıkları açabilirsiniz. Bu ve benzer uygulamalar ile Siri sizi birçok konuda bilgilendirecek ve gelişimini artıracak.

Apple Kimlik Profili

Apple Kimlik Profiliniz Ayarlar bölümünün en üstünde gözüküyor. Ve Kimlik Profilinizde, fotoğrafınız,  iCloud, iTunes App Store, Aile Paylaşımı ve oturum açtığınız tüm cihazlara buradan erişebiliyorsunuz.

iCloud Depolama Alanı Gösterimi

Yukarıda bahsetttiğimiz Apple Kimliği Profiline giriş yaptığınızda iCloud bilgilerinize erişebiliyorsunuz. Ve iCloud bölümünde iCloud depolama alanınızın kullanım bilgilerini, fotoğraflar, yedekleme, belgeler, e-posta şeklinde ne kadar kullandığınızı görüntüleyebiliyorsunuz. Her birim farklı bir renge sahip olduğu için daha kullanışlı olduğu söylenebilir.

Uygulama Uyumluluğu

iOS’un her yeni güncellemesiyle birlikte aslında iTunes’de bulunan her uygulama ve oyununda kendini güncellemesi gerekiyor. Böylece uygulama ve oyunlar yeni iOS ile daha uyumlu hale gelirler. iOS 10.3 ile gelen yeni bir özellik ise Uygulama Uyumluluğu kontrolü. Uzun zamandır kendini güncellemeyen, yeni iOS güncellemeleri ile çakışabilecek, bataryayı fazladan tüketen uygulamaları size gösteriyor.

CarPlay

iOS 10.3 ile CarPlay uygulaması güncellendi. Yeni güncelleme ile CarPlay’de EV şarj istasyonlarının bulunduğu yeri gösteren ve en son kullanılan uygulamaları gösteren kısayollar ile güncellendi.

İkon Değişikliği

iOS 10.3 ile birlikte geliştiriciler artık uygulama ikonlarını istediklerinde herhangi bir güncellemeyle değiştirebilecekler.

iTunes Film Kiralama

iOS 10.3 güncellemesinden sonra iTunes’da bir film kiraladığınız zaman o filmi tüm iOS cihazlarınızda (iPad, Mac gibi) izleyebilirsiniz. Eskiden iPhone’da izlemek için ayrı Mac’de izlemek için ayrı kiralamanız gerekiyordu neyse ki bu saçmalık kalkmış oldu.

Paylaş.

Yorum Yap