Akıllı telefon kullanıcıları kimi zaman internet çok yavaş diye şikayet etmektedir. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom kullanıcıları zaman zaman internet çok yavaşladığı için instagram, facebook, youtube gibi sosyal medya platformlarına girememekte, internet bağlantısı yavaş olduğu için internette gezememekte ve google hizmetlerini kullanamamaktadır. Yavaşlayan interneti hızlandırmanın en pratik yolunu sizlerle paylaşacağız.

İnternet çok yavaş ne yapabilirim?

Akıllı telefondan internete bağlanırken yani mobil veriyi kullanırken her kullanıcının bir ip adresi vardır. Internete bağlanırken bu ip adresi kullanılarak internete bağlanır. IP adresini, sizi internete bağlayan sanal bir köprü olarak düşünebilirsiniz. Bazen operatörlerde yaşanan yoğunluk veya aksaklık nedeniyle sizin bağlı olduğunuz ip adresinin internete bağlantısı kesilebilir veya ciddi yavaşlamalar olabilir. Bu gibi durumlarda telefonun ip adresini değiştirmek, internet hızınızın artmasını sağlayacaktır.

Ev veya iş yerinde yavaşlayan interneti hızlandırmak için modemi kapatıp açarız. Bu işlem modemin hem kendine gelmesini sağlar hem de modemin ip adresini değiştirmeye yarar. Bu işleme benzer şekilde telefonun ip adresini değiştirmek de telefonun internetini hızlandıracaktır. Telefonun ip adresini değiştirmenin en pratik yolu telefonu uçuş moduna almaktır. Telefonu uçuş moduna alıp 10-15 saniye kadar bekleyin ve uçak modundan çıkın. Böylece telefonun ip adresi değişecek ve yavaşlayan internet bağlantınız hızlanacaktır. İnternet yavaşladı sorunu yaşayanların büyük bir çoğunluğu bu şekilde internetini hızlandırabilirler.

Uçuş Modu Nasıl Açılır?

  • iPhone kullanıcıları hızlı menüyü açarak uçak simgesine dokunup uçak modunu açabilirler. Yine Uçak simgesine dokunarak uçuş modundan çıkış yapabilirler.

ucus modu iphone

  • Android kullanıcıları da hızlı menüyü kullanarak, uçuş modu simgesine dokunarak uçuş modunu açıp kapatabilirler.

ucus modu android

Telefonun ip adresini değiştirmek ve interneti hızlandırmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise telefonu kapatıp açmaktır. Eğer sunucu kaynaklı bir internet yavaşlaması yaşanıyorsa bu durumda yapabileceğiniz tek şey beklemektir. Yine zaman zaman telefonu uçuş moduna alarak denemeler yapabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık