Meta uzun süredir üzerinde çalıştığı, Twitter’a rakip olacak metin tabanlı paylaşım uygulaması Threads‘ı Türkiye’de dahil 100’den fazla ülkede kullanıma sundu. Twitter’ın sahibi Elon Musk geçtiğimiz günlerde Meta’nın sahibi Mark Zuckerberg’i kafes dövüşüne davet etmişti. Görünen o ki Mark Zuckerberg, Elon Musk’ı yeni uygulamasıyla dövmeye karar verdi. Zira Threads kullanıma sunuldu ve ilk 4 saatte 5 milyon hesap açıldı. Gelin şimdi Threads nedir, Threads nasıl kullanılır gibi merak edilen soruları yanıtlayalım.

Threads Nedir?

  • Threads, Twitter’da olduğu gibi yazılı mesajların paylaşılmasını sağlayan yeni bir sosyal medya platformu olarak bizleri karşılıyor. Ancak metinlerin yanı sıra linkler, fotoğraflar ve videolar da paylaşılabiliyor.
  • Threads, Instagram’la bağlantılı olarak çalışıyor. Yani bir instagram hesabınız varsa aynı kullanıcı adıyla Threads’i kullanabilirsiniz. Ancak isteyenler yeni bir threads hesabı oluşturarak da uygulamayı kullanabilirler.
  • Uygulamanın ana ekranında, Instagram’da olduğu gibi takip edilen kişilerin paylaştığı mesajlar görülüyor.
  • Kullanıcılar, paylaşımlarının altına yorum yazabilecek kişileri kısıtlayabiliyor veya hesaplarını gizli olarak ayarlayabiliyorlar.
  • Meta, Threads için diğer uygulamalardan (twitter) ilham aldıklarını söylese de, uygulama aslında Twitter’ın tamamen benzeri bir uygulama. Daha önce Snapchat ve TikTok’un özellikleri kopyalayan Meta bu seferde Twitter’ı çarpmış gözüküyor.

Threads Nasıl İndirilir?

Threads’i telefonunuzda bulunan uygulama mağazalarından veya yanda paylaştığımız bağlantılardan Android ve iPhone için indirebilirsiniz. Android için Threads indir | iOS için Threads indir. Threads şuan Türkiye’de dahil 100 ülkede yayınladı. Ancak Avrupa birliği ülkelerinde Veri Güvenliği düzenlemeleri nedeniyle şuan kullanıma açılmadı.

Threads Nasıl Kullanılır?

Threads, Instagram’ın bir parçası olarak çalışmaktadır. Threads’i indirip açtıktan sonra, direk instagram hesabınızla kullanmaya başlayabilirsiniz. Instagram hesabınızı seçtikten sonra bir onay ekranı gelecektir. Instagram üzerinden kullanımı onayladıktan sonra, aynı kullanıcı adınız ile Threads’i kullanabilirsiniz. Dileyenler Hesap Değiştir diyerek yeni bir hesap oluşturabilirler. Hesabınızı gizli veya herkese açık olarak ayarlayabilirsiniz.

Threads Başarılı Olabilir mi?

Instagram’ın şuan 2 milyar kullanıcısı bulunuyor. Twitter’ın kullanıcı sayısı ise 300 milyon. Yani Instagram kullanan her 10 kişiden 1’i Threads’i kullanırsa, Twitter’ın kullanıcı sayısı yakalanmış oluyor. Bunun yanı sıra Elon Musk’ın Twitter’ı satın aldıktan sonra, ücretli mavi rozet, tweet erişim kısıtlaması gibi uygulamaları birçok kişiyi Twitter’a küstürdü. Bunu fırsat bilen Meta, doğru bir zamanda uygulamasını piyasaya sundu. Ayrıca Meta, yayına giren uygulamanın başlangıç seviyesinde olduğunu ve ilerleyen süreçte yeni özellikler ekleneceğini söyledi. Buna ek olarak “Threads için vizyonumuz Instagram’ın en iyi yaptığı şeyleri alıp, bunları metin tabanlı bir uygulamada hayata geçirmek.” denildi. Tüm bunlar düşünüldüğünde Threads’ın başarılı olması çok uzak gözükmüyor.

Threads hakkında sizlerin düşünceleri neler?

Paylaş

Yorumdan çık