Arşivleme, Instagram’ın sunmuş olduğu güzel özelliklerden biridir. Instagram’da paylaştığınız bir fotoğrafı veya videoyu silmek yerine onu arşivleyerek profilinizden gizleyebilirsiniz. Ve daha sonra Arşivler bölümünden arşivlediğiniz paylaşımı geri getirerek tekrar profilinizde gösterebilirsiniz. Hem de paylaşımınız yine ilk paylaşım tarihinde, yorum ve beğenileriyle geri gelecektir.

Makalemizin ana konusu instagram’da arşivlenen fotoları geri getirme olduğu için öncelikle bu konuyu anlatacağız. Makalenin ilerleyen bölümlerinde ise bir fotoğraf veya videoyu arşivlemeyi ve Hikayeler’i otomatik olarak arşivlemeyi anlatacağız.

Instagram’da Arşivlenen Fotoğrafları Geri Getirme

  • Instagram’da arşivlenmiş gönderileri görüntülemek ve geri getirmek için Instagram uygulamasını açın.
  • Profil sekmesine gelin ve ekranın sağ üst köşesinde yer alan Arşiv simgesine dokunun.
  • Arşivleriniz Hikayeler ve Gönderiler olarak iki gruba ayrılmıştır. Hikayeleriniz dışında kalan Arşivlenen fotolar “Gönderiler” sekmesinde bulunmaktadır. Ekranın üst kısmında Arşiv sekmesine dokunun ve açılan menüden Gönderiler seçeneğini seçin.
  • Geri yüklemek istediğiniz gönderinizi seçin. Ve sağ üst köşedeki … üç noktaya dokunun. Açılan menüden Profilde Göster seçeneğini seçin. Böylece o foto/video arşivden kaldırılacak ve yine instagram profilinizde gözükecektir.

instagram arsivlenen fotograflari geri getirme

Instagram’da Fotoğraf Nasıl Arşivlenir?

Arşive eklemek istediğiniz fotoğraf veya videonun sağ üst köşesinde yer alan … üç noktaya dokunun ve menüden Arşivle seçeneğini seçin. Böylece o fotoğraf / video profilinizden silinecek ve Arşive eklenecektir. Üstte anlattığımız gibi arşivlenen fotoları geri alabilirsiniz.

instagram arsivleme

Instagram Hikayeleri Otomatik Olarak Arşivleme

Bildiğiniz gibi Hikayelerde paylaştığınız fotoğraflar ve videolar 24 saat sonra otomatik olarak silinmektedir. Ancak paylaşmış olduğunuz bir hikayeyi daha sonra tekrar görüntülemek, öne çıkarmak veya telefonunuza indirmek isteyebilirsiniz. Bunun için instagram hikayelerinizi otomatik olarak arşive kaydedebilirsiniz. Bunun için Instagram Profil sayfanızda sağ üst köşede bulunan dişli çarka (Android’de … üç noktaya) dokunarak Seçenekler sayfasını açın. Hikaye Kontrolleri seçeneğini seçin. Ve açılan sayfada Arşive Kaydet seçeneğini aktif hale getirin.

instagram otomatik arsive kaydetme

Böylece fotoğraf ve videoları telefona kaydetmeden otomatik olarak arşivinize kaydedebilirsiniz. Paylaştığınız hikaye 24 saat sonra kaybolduktan sonra fotoğraf ve videoları Arşiv bölümünden yalnızca siz görebilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık