Instagram, üç farklı hesap türü sunmaktadır: Kişisel Hesap, İşletme Hesabı ve İçerik Üretici. Peki bu hesap türlerinin farkları nelerdir? Sağladığı avantajlar nelerdir? Hangi hesap türünü seçmelisiniz? İşte sizler için tüm bu soruları cevaplayacağız.

Instagram Kişisel Hesap Nedir?

Instagram’da bir hesap oluşturduğunuz zaman, varsayılan olarak hesabınız kişisel hesap olarak oluşturulur. Kişisel hesabın Profesyonel hesaplardan en belirgin farkı daha fazla gizlilik sunmasıdır. Bu siz istemedikçe, yeni takipçileri onaylamanız gerektiği ve internetteki yabancıların fotoğraflarınızı gözden geçiremeyeceği anlamına gelir.

Bununla birlikte dilerseniz, hesabınızın GİZLİ özelliğini pasif hale getirebilir ve hesabınızı herkes tarafından görünür yapabilirsiniz.

Instagram İşletme Hesabı Nedir?

Instagram İşletme Hesabı, iki Profesyonel hesap türünden biridir. Bu hesap türü bireyler yerine, çevrimiçi mağazalar gibi gerçek işletmeler için tasarlanmıştır.

Bir işletme hesabı aslında kişisel bir instagram hesabı gibi çalışır. Fotoğraflar, hikayeler ve gönderiler paylaşabilirsiniz. Ancak bunun yanında paylaşımlarınızın ve takipçilerinizin istatistik bilgilerini görebilir. Etkileşim sayılarınıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca instagram’da reklam vererek daha büyük kitlelere ulaşabilirsiniz.

Instagran İşletme Hesabına sahip kullanıcılar aşağıdakileri yapabilir:

  • Paylaşımlarınızın erişim sayılarını görebilir, takipçilerinizin büyümesini ve istatistiklerini görebilir ve çeşitli analizler yapabilirsiniz.
  • Gönderileriniz için ücretli reklam yayını yapabilirsiniz.
  • Bir çevrimiçi mağazaya bağlı Alışveriş gönderileri oluşturabilirsiniz.
  • Bazı uygulamaları kullanarak paylaşımlarınızı otomatik olarak planlayabilirsiniz.
  • Sıralanabilir bir mesaj kutusuna sahip olursunuz.
  • Profilinizde bir “İletişim” düğmesi ve işletme kategorisine sahip olursunuz.

Instagram İçerik Üretici Hesabı Nedir?

Instagram İçerik Üretici Hesabı, bir diğer profesyonel hesap türüdür.  Kabaca kişisel hesap ile İşletme hesabı arasında konumlanır. Bu hesap türü bloglar, websiteleri, ünlüler, YouTuber’lar ve benzerleri için tasarlanmıştır.

İçerik Üretici Hesabı ile şunları yapabilirsiniz:

  • Gönderiler için reklamlar, gelen kutunuzu sılama ve bir İşletme Hesabı’nda olduğu gibi alışveriş yapılabilir gönderiler oluşturma. Fakat Gönderileri planlayamazsınız.
  • Profilinizdeki iletişim bilgilerinizi ve işletme kategorinizi Kişisel Hesap gibi görünecek şekilde gizleyebilirsiniz.

NOT: Instagram profesyonel hesaplarında reklam yayınlamak için Facebook sayfasına ihtiyacınız vardır.

Hangi Hesap Türünü Seçmeliyim?

Eğer 100-200 takipçiniz varsa istatistikleri takip etme gereği duymuyorsanız, instagram’da reklam vermeyecekseniz instagram kişisel hesabını tercih edebilirsiniz.

Eğer geniş kitlelere ulaşmak, instagram hesabınız üzerinden ürün tanıtmak ve satmak istiyorsanız Profesyonel hesaba geçiş yapabilirsiniz.

Paylaş

2 yorum

  1. Takler cok aydınlatıcı bır yazı olmus , ama profesyonel hesap derken yanı işletme hesabını kastedıyorsunuz degılmı?

Yorumdan çık