Ana sayfa Sosyal Medya Instagram Keşfet Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Instagram Keşfet Sıfırlama Nasıl Yapılır?

0

Instagram keşfet sıfırlama nasıl yapılır? Instagram Keşfet bölümü, daha önce beğendiğiniz, takip ettiğiniz, kaydettiğiniz gönderilere göre karşınıza beğenebileceğiniz gönderilerin çıkmasını sağlar. Tabi bu durum bazen can sıkıcı da olabilmektedir. Bunun için birçok kişi instagram keşfet bölümünü sıfırlamak istemektedir. Gelin bunu nasıl yapacağınızı tüm detaylarıyla anlatalım.

Instagram Keşfet bölümünü sıfırlama işlemine geçmeden önce Keşfet’in nasıl çalıştığını anlamak gerekmektedir. Keşfet sekmesi, eğer instagram’da yeni bir kullanıcıysanız ve henüz bir şeyler beğenmediyseniz, yakın arkadaşlarınız, arkadaşlarınız ve onların takip ettiği hesapların beğenilerine göre size öneriler verir. Daha sonra ise siz instagram’da hangi gönderileri beğeniyorsanız, kaydediyorsanız veya ne tür Reels videoları izleyip beğeniyorsanız ona göre sizin karşınıza gönderiler çıkarır.

Tabi insanın her anı her anı tutmamaktadır. Bir dönem tatil veya manzara gönderilerini beğenirken, bir dönem bikinili kızların gönderilerini beğenmiş olabilirsiniz. Ve karşınıza sürekli bu tür gönderiler çıkıp siz de bunlara baktıkça (beğenmeniz de gerekmez), keşfet bölümünüz bu tarz fotoğraf ve videolarla dolar. Bunu da eşinizin veya sevgilinizin görmesi güzel olmaz. Ayrıca zamanla siz de bu gönderileri görmek istemeyebilirsiniz.

Şimdi gelelim instagram keşfet sıfırlama işlemine. Öncelikle şunu başta belirtelim. Instagram keşfet bölümünü sıfırlamak diye bir şey mümkün değildir. Bazı sitelerde arama geçmişini temizle ve uygulama önbellek temizleme işlemi yapılarak keşfet bölümünün sıfırlandığı iddia edilmektedir ancak bu doğru değildir. Burada yapabileceğiniz tek şey aşağıda anlattacağımız gibi keşfette görmek istemediğiniz gönderiler için tek tek ilgilenmiyorum demektir. Daha sonrasında ise beğendiğiniz ve kaydettiğiniz gönderileri gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Instagram Keşfet Sıfırlama

  • Intagram uygulamasında Keşfet sekmesini açın.
  • Görmek istemediğiniz gönderinin üzerindeki … üç noktaya dokunun.
  • Açılan menüden İlgilenmiyorum seçeneğini seçin.

instagram kesfet ilgilenmiyorum

Yukarıdaki adımları görmek istemediğiniz türden gönderiler için yapın. Örneğin bu işlemi bir araba fotoğrafı için yaptığınız zaman, arabalarla ilgili gönderilerle ilgilenmediğinizi belirtmiş olursunuz. Yani keşfette çıkmasını istemediğiniz türden bir kaç gönderi için bu işlemi yaptığınız zaman artık ona benzer gönderiler de karşınıza çıkmaz.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi keşfet bölümünde sizin ilgi alanınıza göre gönderiler çıkar. Instagram’da Profil sekmesine gidip ekranın sağ üst köşesindeki menüye dokunup Ayarlar > Hesap yolunu izleyin. Kaydedilenler ve Beğendiğin Gönderiler seçeneklerine dokunun. Burada daha önce beğendiğiniz veya kaydettiğiniz ancak artık Keşfet’te görmek istemediğiniz gönderiler varsa bunlardaki beğenileri ve kaydı kaldırın.

instagram kaydedilenler begendigin gonderiler

Zamanla yeni şeyler beğendikçe Keşfet bölümünde karşınıza farklı gönderiler çıkmaya başlayacaktır.

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri lisans bölümünden mezun olan yazar, yazılım, teknoloji, mobil cihazlar, sosyal medya, uygulamalar ve oyunları yakından takip ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın