Instagram hikaye boyutu kaç olmalıdır ? Sorusu sıklıkla karşımıza çıkıyor. Instagram’ın sevilen özelliği hikayeler bölümünde fotoğrafınızı orijinal haliyle yani kırpmadan paylaşabilmek için çektiğiniz fotoğrafın intagram hikaye boyutuna uygun olması gerekmektedir.

Instagram hikayeler bölümünde paylaşılan fotoğraflar dikey konumda paylaşıldığı için hikayeler bölümüne yükleyeceğimiz fotoğrafında dikey olması gerekmektedir. Instagram hikaye boyutu 16:9 boy/en oranına sahip olmalıdır. Son yıllarda çıkan akıllı telefonlar çerçevesiz ekran tasarımlarından dolayı 18:9 boy/en oranına sahiptir. Yani daha uzun bir yapıdadırlar. Daha önceki telefonlar ise instagram hikaye boyutuna uygun olarak 16:9 boy/en oranındadırlar.

Instagram hikayelerde paylaşacağımız bir fotoğrafın tam otuması için gerekli olan boy/en oranı 16:9‘dur. Ancak 18:9 oranı sahip ekranlarda da düzgün görüntülenmektedir. Video içinde yine aynı şey söz konusudur.

Instagram hikaye çözünürlüğü için fotoğrafta 1080×1920 piksel oranı ve katları kullanılabilir. Yani eğer instagram hikayelerde kullanmak için bir resim hazırlayacaksanız kullanabileceğiniz resim ölçüsü 1080×1920 piksel ve katları olabilir. 720×1280 piksel gibi.

Sonuç olarak instagram hikayelerde bir fotoğraf veya video paylaşacaksak bunların dikey konumda çekilmiş olması gerekmektedir. Eğer çektiğiniz fotoğraf veya videoyu telefonu yatay konumda tutup çekerseniz, instagram hikayelerde paylaştığınız zaman kırpmanız gerekecek ve fotoğraf iyi gözükmeyecektir.

Eğer yatay konumda çektiğiniz veya farklı boyuttaki bir fotoğrafı instagram hikayede paylaşırsanız, fotoğrafın ekrana tam oturması için fotoğraf yakınlaştırılacaktır. Ancak çift parmak hareketiyle fotoğrafı küçültürseniz fotoğraf orijinal halini alacak ancak ekranın altında ve üstünde boşluklar kalacaktır.

Paylaş

Yorumdan çık