Instagram bildirim gelmiyor sorununu ve çözüm yollarını yazımızda anlatacağız. Instagram kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan biri instagram bildirim gelmiyor sorunudur. Bildirim gelmeme sorununun çözümü için instagram bildirim açma nasıl yapılır? tüm detaylarıyla hem android hem de iOS kullanıcıları için anlatacağız. Instagram Anında İlet Bildirimleri özelliğini açarak bu sorunu çözmeye çalışacak ve ayrıca bildirim gelmiyor sorunu için farklı çözüm yöntemlerine değineceğiz.

Instagram bildirim gelmiyor sorunu ve çözüm yolları

Instagram bildirimlerinin gelmesi için hem telefonun ayarlar kısmından instagram bildirimlerini açmak hem de instagram uygulaması içinde yer alan Anında İlet Bildirimleri özelliği üzerinden uygulamanın size hangi durumlarda bildirim göndereceğini ayarlamanız gerekmektedir. Ayrıca telefonunuzda düşük güç modu, rahatsız etme modu, uygulama önbelleği, yeni güncellemeler gibi bildirimleri engelleyecek durumları kontrol etmeniz gerekmektedir. Instagram bildirimlerini açmak için öncelikle Anında İlet Bildirimlerini ayarlayalım.

Instagram uygulamasından bildirimleri açma

  • Instagram uygulamasını açın ve Profil sekmesine gelin.
  • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan menü simgesine dokunun ve Ayarlar seçeneğini seçin.
  • Bildirimler seçeneğini seçin.
  • Eğer Tümünü Durdur seçeneği aktifse bunu pasif hale getirin.
  • Daha sonra sırasıyla bildirim almak istediğiniz Gönderiler, Hikayeler, Yorumlar, Takip Edilen ve Takipçiler, Direct Mesajları, Live ve IGTV ve Instagram’dan gibi seçeneklere dokunun ve açılan bildirim ayar sayfalarında bildirimleri Açık, Herkesten veya Takip Ettiklerim şeklinde ayarlayın.instagram bildirim acma 1

Anında İlet Bildirimleri ayarları ile şu durumlarda bildirim gelmesini sağlayabilirsiniz: Beğenmeler, Yorumlar, Yorum Beğenmeleri, Etiketlendiğin Fotoğraflardaki Beğenmeler ve Yorumlar, Takipçi İstekleri, Kabul Edilen Takip İstekleri, Instagram’daki Arkadaşlar, Instagram Direct İstekleri, Instagram Direct Mesaj, Olduğun Fotoğraflar, Hatırlatmalar, İlk Gönderiler ve Hikayeler, Ürün Duyuruları, Görüntüleme Sayısı, Destek Talepleri, Canlı Videolar ve Hikaye Anketleri için bildirim alıp almamayı ayarlayabilirsiniz.

Telefonun ayarlarından Instagram bildirimlerini açma

Telefonun ayarlar bölümünden instagram bildirimlerini açmak için: Ayarlar > Uygulamalar > Instagram > Bildirimler yolunu izleyip “Bildirimlere izin ver” seçeneğini aktif hale getirin.

instagram bildirim acma

Normal şartlarda yukarıda anlattığımız adımları uyguladığınız takdirde instagram bildirimlerinin gelmesi gerekmektedir. Eğer halen bildirim gelmiyor ise aşağıdaki adımları uygulayın.

Instagram önbelleğini temizleyerek bildirimleri açma

Instagram bildirim gelmiyor sorunun bir diğer nedeni ise Instagram’ın ön belleğinden kaynaklanmaktadır. Ayarlar > Uygulamalar > Instagram > Depolama yolunu izleyip Önbelliği Temizle ve Veriyi Sil deyin. Bu da işe yaramaz ise instagram uygulamasını telefonunuzdan tamamen kaldırın ve tekrar yükleyin.

Düşük Güç Modu ve Rahatsız Etme (Uyku) Modunu kapatın

Telefonun şarjı az kaldığından telefon düşük güç moduna alınmış olabilir. Telefon düşük güç moduna geçtiğinde, bataryanın daha uzun süre dayanması için uygulamaların arka planda çalışmasını engeller ve bu da bildirimlerin gelmemesine neden olur. Telefonunuzda düşük güç modu aktifse bunu kapatın. Android ve iPhone’da bulunan Rahatsız Etme/Uyku modu instagram bildirimlerini engellemektedir. Android’de hızlı menüyü, iPhone’da Denetim Merkezini kullanarak bu modları kapatın.

Arkaplanda yenileme özelliğini kontrol edin

iPhone’da Arka Planda Yenileme özelliği bulunmaktadır. Ayarlar >Instagram > Arka Plan Yenileme yolunu izleyin ve bu özelliği aktifleştirin.

Zamanlanmış özeti kapatın

Yine iPhone’larda bulunan bir özellik olan Zamanlanmış Özet, instagram bildirimlerini engelleyen bir diğer durumdur. Ayarlar > Bildirimler > Zamanlanmış Özet yolunu izleyin ve açıksa bu özelliği devre dışı bırakın.

3. parti uygulamaları kaldırarak Instagram bildirimlerini açma

Telefonunuza yüklemiş olduğunuz Clean Master veya benzeri güvenlik ve performans uygulamaları bazen uygulamalardan bildirim almanızı engelleyebilmektedir. Örneğin Clean Master uygulamasının bildirim engelleme özelliği vardır, bu tür uygulamalar kullanıyorsanız, bu uygulamaların bildirim engelleme özelliğini devre dışı bırakabilir veya bu uygulamaları tamamen silebilirsiniz.

Yazılım güncellemesi yapın

Telefonunuza gelen yeni bir güncelleme varsa, cihazınızı güncelleyin. Güncellemek çoğu zaman, cihazınızda yaşanan sorunları gidermek içindir.

Telefonu yeniden başlatın

Son olarak telefonunuzu kapatın ve bir süre bekledikten sonra tekrar açın. Çoğu sorun, telefonu kapatıp açarak giderilmektedir.

Sorun Instagram’dan kaynaklanıyor olabilir

Instagram bildirim gelmiyor sorunun nedeni sizden kaynaklanabileceği gibi Instagram’da yaşanan genel bir sorunda da kaynaklanıyor olabilir. Eğer bildirim gelmeme sorununu yaşamaya yeni başladıysanız, bir süre bekleyin. Eğer durum instagram’ın kendisinden kaynaklanıyorsa, sorunu çözecektirler. Bu süre içinde instagram uygulamasına güncelleme gelmişse, uygulamayı güncelleyin.

Paylaş

33 yorum

  1. İPhone X kullanıcısının her Şeyi denedim ama halen bildirim gelmiyor yaklaşık bi 3-4 aydın bu sorun devam ediyor. Yardımcı olabilir misiniz?

  2. Emirhan Ünsal on

    YAPAN VAR MI YA ? AYNI SORUN İLE KARŞILAŞIYORUM BEN DE ANDROİDDEN İPHONE GEÇTİM GELMİYOR HİÇ Bİ TÜRLÜ ,

Yorumdan çık